Samsoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lufta e Samsonit me Luanin (1525) nga Lucas Cranach Plaku.

Samsoni (Hebraisht: שִׁמְשׁוֹן Šīmšōn "njeri i diellit")[1] ishte i fundit nga gjyqtarët e izraelitëve të lashtë të përmendur në Librin e Gjyqtarëve (kapitujt 13 deri në 16) dhe një nga udhëheqësit e fundit që "gjykuan" Izraelin përpara institucionit të monarkisë. Ai nganjëherë konsiderohet si një version izraelit i heroit popullor të Lindjes së Afërt i mishëruar gjithashtu nga sumerian Gilgamesh dhe Enkidu dhe Herakli grek.[2]

Tregimi biblik thotë se Samsoni ishte nazire dhe se atij iu dha fuqi e jashtëzakonshme për ta ndihmuar kundër armiqve të tij dhe për ta lejuar të kryente bëma mbinjerëzore, duke përfshirë vrasjen e një luani me duar të zhveshura dhe masakrimin e një ushtrie të tërë filistinësh duke përdorur vetëm kockën e nofullës. e një gomari. Megjithatë, nëse Samsonit do t'i pritej flokët e gjatë, zotimi i tij nazire do të shkelej dhe ai do të humbiste forcën.[3]

Samsoni tradhtohet nga e dashura e tij Delila, e cila, e dërguar nga zyrtarët filistinë për ta joshur, urdhëron një shërbëtor t'i presë flokët ndërsa ai është duke fjetur dhe ia dorëzon armiqve të tij filistinë, të cilët i nxjerrin sytë dhe e detyrojnë të bluajë grurin. në një mulli në Gaza. Ndërsa është atje, flokët e tij fillojnë të rriten përsëri. Kur filistinët e marrin Samsonin në tempullin e tyre të Dagonit, Samsoni kërkon të pushojë kundër një prej shtyllave mbështetëse. Pasi i jepet leja, ai i lutet Perëndisë dhe rimerr mrekullisht forcën e tij, duke e lejuar atë të rrëzojë kolonat, të shemb tempullin dhe të vrasë veten, si dhe të gjithë filistinët. Në disa tradita hebraike, Samsoni besohet të jetë varrosur në Zorah në Izrael me pamje nga lugina e Sorek (e konsideruar gjithashtu vendlindja e tij).[4]

Samsoni ka qenë subjekt i komenteve rabinike, islame dhe të krishtera, me disa të krishterë që e shohin atë si një lloj Jezusi, bazuar në ngjashmëritë midis jetës së tyre. Përshkrimet e dukshme të Samsonit përfshijnë dramën e dollapit të John Milton, Samson Agonistes dhe filmin hollivudian të vitit 1949 të Cecil B. DeMille, Samson dhe Delilah. Samsoni gjithashtu luan një rol të madh në artin dhe traditat perëndimore.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Van der Toorn, Karel; Pecking, Tom; van der Horst, Peter Willem (1999). Dictionary of Deities and Demons in the Bible. Grand Rapids, Michigan: William B. Eerdmans. fq. 404. ISBN 978-0802824912. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Margalith, Othniel (janar 1987). "The Legends of Samson/Heracles". Vetus Testamentum. 37 (1–4): 63–70. doi:10.1163/156853387X00077. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Stampa:Bibleverse
  4. ^ Judges 13:2