Enkidu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Përfaqësimi i Enkidu (2027–1763 pes) Aruru (krijuesi).

Enkidu (Sumerisht: EN.KI.DU10)[1] ishte një figurë legjendaremitologjinë e lashtë të Mesopotamisë, shok i kohës së luftës dhe mik i Gilgameshit, mbretit të Urukut. Bërat e tyre u kompozuan në poemat sumeriane dhe në Eposin Akadian të Gilgameshit, të shkruar gjatë mijëvjeçarit të II para Krishtit. Ai është përfaqësimi më i vjetër letrar i njeriut të egër, një motiv i përsëritur në paraqitjet artistike në Mesopotami dhe në letërsinë antike të Lindjes së Afërt. Shfaqja e Enkidu si një njeri primitiv duket të jetë një paralele e mundshme e versionit babilonas të vjetër (1300–1000 pes), në të cilin ai përshkruhej si një shërbëtor-luftëtar në poemat sumeriane.

Ka pasur sugjerime se ai mund të jetë "njeriu dem" i treguar në artin Mesopotamian, që ka kokën, krahët dhe trupin e një njeriu, dhe brirët, veshët, bishtin dhe këmbët e një demi.[2] Pas kësaj, një sërë ndërveprimesh me njerëzit dhe mënyrat njerëzore e afrojnë atë me qytetërimin, duke kulmuar në një ndeshje mundjeje me Gilgameshin, mbretin e Uruk. Enkidu mishëron botën e egër ose natyrore. Ndonëse i barabartë me Gilgameshin për nga forca dhe qëndrueshmëria, ai vepron në disa mënyra si një antitezë ndaj mbretit-luftëtar të kulturuar, të edukuar nga qyteti.

Rrëfimet e skllavërisë së Enkidu-t rrëfehen në pesë poema sumere të mbijetuara, duke u zhvilluar nga një skllav i Gilgameshit në një shok të ngushtë nga poema e fundit, e cila e përshkruan Enkidu si mikun e Gilgameshit. Në epos, Enkidu krijohet si rival i mbretit Gilgamesh, i cili tiranizon popullin e tij, por ata bëhen miq dhe së bashku vrasin përbindëshin Humbaba dhe Demin e Qiellit; për shkak të kësaj, Enkidu ndëshkohet dhe vdes, duke përfaqësuar heroin e fuqishëm që vdes herët.[3] Humbja e thellë, tragjike e Enkidus frymëzon thellësisht te Gilgamesh një përpjekje për t'i shpëtuar vdekjes duke marrë pavdekësinë hyjnore.[4]

Enkidu praktikisht nuk ka ekzistencë jashtë historive që lidhen me Gilgameshin. Në masën e njohurive aktuale, ai nuk ishte kurrë një perëndi për t'u adhuruar dhe mungon në listat e hyjnive të Mesopotamisë së lashtë. Ai duket se shfaqet në një thirrje nga epoka paleo-babilonase që synon të heshtë një foshnjë që qan, një tekst që evokon gjithashtu faktin se Enkidu do të mendohej se kishte përcaktuar matjen e kalimit të kohës gjatë natës, me sa duket në lidhje me roli i kujdestarit të tufës gjatë natës në epik.[5]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Epsd2/Sux/Enkidu[1]". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kalof, Linda (2007). Looking at Animals in Human History (në anglisht). Reaktion Books. fq. 15. ISBN 9781861893345.
  3. ^ Wolff, H. N. (prill–qershor 1969). "Gilgamesh, Enkidu, and the heroic life". Journal of the American Oriental Society. American Oriental Society. 89 (2): 392–398. doi:10.2307/596520. JSTOR 596520. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Jastrow, Morris (1911). "Eabani" . përmbledhur nga Chisholm, Hugh (red.). Encyclopædia Britannica (në anglisht). Vëll. 8 (bot. 11th). Cambridge University Press. fq. 788–789.
  5. ^ George 2003 , p. 143-144.