Samsung Wave S8500

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Samsung Wave GT-S8500 (ose "Samsung Wave") smartphone i pare me prekje ne ekran(touchscreen) qe funksionon me sisitemin e ri bada si një sitem operimi i dizajnuar nga Samsung, i cili u lëshua në mënyrë komerciale më 1. qershor 2010.[1][2][3] Vala(wave) është një telefon i hollë me prekje mundësuar nga Samsung's "Hummingbird" CPU (S5PC110), i cili përfshin 1 GHz ARM Cortex-A8 CPU dhe një PowerVR ndërtuar brenda me nje motor grafikSGX 540 , me nje ekran"Super AMOLED" dhe 720p definicion të lartë aftësive per të kapur video. Për shkak të mungesës së ekraneve AMOLED Super, Samsung lëshoi një version të ngjashëm të quajtur Wave II dhe pushoi prodhimin e modelit S8500.

Tiparet e hardware-it[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekrani

Ekrani eshte nje 3.3-inch (84 mm) capacitive me prekje Super AMOLED me një veshje oleophobic anti-njollë mbi xham të temperuar dhe të qëndrueshem ndaj gervishtjeve ( Gorilla Glass Display ). Rezolucioni i ekranit është 800x480 WVGA me 283 PPI.[4]

Procesori

Telefoni përmban një 1 GHz SoC,[5] e cila brenda përmban një ARM Cortex A8 CPU core që është e njëjtë me ARM Cortex CPU core të përdorur te Apple's A4 package on package SoC.[6][7] Motorri i grafikës i pajisjes është një PowerVR SGX 540 GPU i cili është thënë të jetë në gjendje të gjenerojnë 90 milion trekëndësha për sekondë (po e njejta SoC perdorur te Samsung Galaxy S). Gjithashtu ka 512MB RAM.[8]

Kamera

Karakteristikat e telefonit janë që ka një kamera 5 megapixel EDOF e cila mban 2560 x 1920 pixels, si edhe me autofocus, LED flash, Geo-tagging, fytyrë, blink detection, stabilizim imazhi, fokus me prekje ,etj. Shooting modes include beauty shot, smile shot, continuous, panorama and vintage shot. As a camcorder it is able to shoot HD recording (1280x720) at 30 FPS with flash. As well as this, it is also able to record slow motion video (320x240) at 120 FPS with flash.

Other features

Karakteristika të tjera janë A-GPS, 2 GB/8 GB of internal storage with a microSDHC slot for an additional 32 GB. It also has a magnetometer (compass), a proximity sensor, an accelerometer, 5.1-channel surround sound Mobile Theater, music recognition, a fake call service, smart search, Social Hub and it is the first phone to support Bluetooth version 3.0.

Radio connectivity includes Bluetooth 3.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, HSDPA 3.6 Mbit/s and HSUPA 2 Mbit/s.

Ky telefon është i disponueshëm në të tre 3G banding në ate të Europës dhe të Azisë dhe atë te Amerikës së veriut . The North American 3G bandings version of the phone is a limited availability and is not available in the US.

Tiparet e Software-it[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

User Interface

The phone is the first smartphone to feature the Samsung bada operating system platform. The UI is Samsung's own Touchwiz 3.0. Touchwiz 3.0, like the two predecessors (Touchwiz 2.0 and Touchwiz), utilises widgets. The three most notable widgets pre-installed in Touchwiz 3.0 are Daily Briefing (which includes all essential information such as weather, finance, AP mobile news and schedule), Feeds and Updates and Buddies now (which allows users to call, send texts to and read Facebook/Twitter feeds off their favourite contacts). Users are allowed to have up to 10 homescreens to add widgets.

Applications

For Internet browsing the Samsung Wave has the Dolfin Browser v2.0 (based on WebKit). This browser supports Flash Lite 3, but it is disabled by default to improve page loading speed.

By default, the phone comes with Picsel Viewer which is capable of reading .pdf and Microsoft Office file formats. Users from selected countries can buy and download Picsel Office Editor from Samsung Apps.

As for Samsung Apps, users can also download applications, games and widgets from the application store.

Other software includes the GPS software that comes with this phone (LBS Route 66), Palringo IM, Facebook, Twitter, social hub, mini diary, daily briefing, memo, video player, FM radio, media browser, voice recorder, e-mail and pre-installed asphalt 5.

In January 2011, a group of developers managed to port Android 2.2 (Froyo) to it. The project is in the alpha phase as of August 2011.[9]

Media Support

MP3, AAC, AAC+, e-AAC+, WMA, AMR, WAV, MP4, MPEG4, H.263, H.264, WMV, DivX, XviD, MKV, (FLAC Bada 1.2) Also supports subtitles.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2010. Marrë më 5 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Samsung Wave". Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2010. Marrë më 5 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2010. Marrë më 10 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  4. ^ "How does the iPhone 4 pixel density stand in comparison? - GSMArena Blog". Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2011. Marrë më 5 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "venture capital, semiconductors, aerospace, manufacturing, computers, foundries, electronics, engineering, technology, business, financial, software, hardware, consumer, commu..." Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Apple iPad and Samsung Wave share a brain - Engadget". Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2011. Marrë më 5 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 korrik 2010. Marrë më 5 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  8. ^ ImageShack® - Online Photo and Video Hosting
  9. ^ Froyo on Samsung Wave

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reviews:

Forums: