Jump to content

San Alfonso del Mar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
San Alfonso del Mar.

San Alfonso del Mar e njohur edhe me emrin Crystal Lagoon është një kompleks rezidencial ose qendër pushimi që ndodhet në Algarrobo, Rajoni Valparaíso, Kili, në brigjet e Oqeanit Paqësor . Në kohën e ndërtimit të aj ako konsiderohej se kishte pishinën më të madhe në botë. [1] Është inauguruar në vitin 1993 . Ndodhet rreth 90 kilometra nga Santiago .

Ky kompleks ka 1233 apartamente në 11 ndërtesa, të gjitha me pamje nga deti dhe me pamje nga laguna. Çdo ndërtesë ka një plazh privat, bankinë dhe pishina.

Përveç lagunës, San Alfonso del Mar ka një sasi të madhe pajisjesh, një plazh me një pishinë të ngrohtë (e cila është edhe piramida më e madhe e qelqit në vend), si dhe një nga restorantet me pamjet më të mira të vijës bregdetare. i quajtur Big Fish, pajisje sportive, rrëshqitje në ujë, supermarket, varka, mbikëqyrje 24 orëshe, spa, ndër të tjera lehtësira.

Laguna artificiale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Laguna artificiale e rrethimit ka 1013 m i gjatë dhe 3 m thellësia maksimale; përmban 250 milion litra ujë të kripur të pastër kristal, i cili nxirret direkt nga deti, duke mbuluar një sipërfaqe prej rreth 8 ha . [2] Pastërtia dhe pastërtia e ujërave të tij është për shkak të një procesi të ngopjes me oksigjen të quajtur oksigjenim me presion (SaO 2 ). Ky sistem jo vetëm që bën të mundur pastrimin e masave të mëdha të ujit, por gjithashtu përdor njëqind herë më pak kimikate sesa proceset tradicionale.

Laguna kristalore u ndërtua në pesë vjet nga kompania kiliane Crystal Lagoon . [3] Falë dimensioneve të saj të pazakonta, në lagunën e San Alfonso del Mar mund të praktikoni aktivitete detare si zhytje, rrëshqitje në ajër, lundrim, etj.

Lidhjet e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: San Alfonso del Mar – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  1. ^ Evasion (12 de junio de 2013). "¿Te apetece un baño en la piscina más grande del mundo?" (HTML). www.eleconomista.es. Marrë më 16 de diciembre de 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |date= (Ndihmë!)
  2. ^ Serturista.com, San Alfonso del Mar - Chile, la piscina más grande del mundo
  3. ^ Channel10.com, Biggest pool in the world Arkivuar 26 shkurt 2008 tek Wayback Machine (en inglés)