Sanela Diana Jenkins

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sanela Diana Jenkins (lindur në 1973 në Sarajevë) është një sipërmarrëse boshnjake dhe filantropiste. Momentalisht ajo jeton në Kaliforni.[1] Jenkins u arratis nga vendlindja gjatë rrethimit të Sarajevës si dhe emigroi drejt Londrës, ku ajo studioi në City Unviersity, Londër.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Sarajevë, Jenkins ishte fëmija më i madh i një familjeje borgjeze boshnjake. Mamaja e saj ishte llogaritare ndërsa i ati ekonomist. Ajo u rrit në një lagje me bllokun e banesave të arkitekturës tipike komuniste të Jugosllavisë.[2] Jenkins studioi për ekonomi në Universitetin e Sarajevës, por pas shpërthimit të luftës në 1992, ajo u detyrua të shpërngulej së bashku me familjen në Kroaci për më shumë se një vit si refugjate derisa emigroi drejt Londrës.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diana Jenkins themeloi fondacionin “The Irnis Catic” në 2002 në kujtim të vëllait të saj, i cili u vra gjatë konfliktit në Bosnje. Fondacioni ofron ndihmë financiare për në Universitetin e Sarajevës. Në 2009 Diana Jenkins mori çmimin “Peace Connection prize” nga Qendra për Paqe dhe Bashkëpunim Multi-Etnik.[3] Personalitete si Bono dhe Nelson Mandela kanë qenë fitues të mëparshëm të këtij çmimi.

Në 5 maj 2018 Diana u nderua së bashku me ish-presidentin amerikan Bill Clinton në Galanë e Këshillit të Bosnjes dhe Hercegovinës në Washington DC për mbështetjen e saj të vazhdueshme dhe aktiviteteve filantropike në vend.[4][5] Ajo themeloi projektin për të drejtat e njeriut me emrin “Sanela Diana Jenkins” në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos në gusht 2008.[6] Projekti është i përqëndruar në ndihmën ligjore, advokimin politik dhe dokumentimin. Është programi i parë financues për drejtësinë ndërkombëtare dhe të drejtat e njeriut në një shkollë drejtësie në perëndim të SHBA.

Menjëherë pas tërmetit në 2010 në Haiti, Jenkins dhe aktori Sean Penn themeluan organizatën “Jenkins-Penn Haitian Relief” për të shpërndarë ndihma dhe për të ofruar ndihmë mjekësore për mijëra haiatianë të pastrehë.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1999 ajo u martua me Roger Jenkins. Çifti u njoh në një palestër në Barbican, ku Jenkins jetonte pas divorcit nga gruaja e parë, një bankiere në Barclays. Ata kanë dy fëmijë së bashku.[7]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Thomas Jr, Landon (22 nëntor 2008). "A Friendship's Paying Off for British Banking Giant". The New York Times. Marrë më 2010-05-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Collins, Laura; Sanderson, Elizabeth (5 korrik 2009). "The beautiful refugee from Bosnia who clinched the £7.3bn deal that saved Barclays". Daily Mail. London. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Center for Peace and Multi-Ethnic Cooperation Peace Connection Prize". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2011-07-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "2018 ACBH Gala". Advisory Council for Bosnia and Herzegovina (në anglisht). Marrë më 2018-04-30.
  5. ^ "Advisory Council for Bosnia and Herzegovina (ACBH)". touch.facebook.com. Marrë më 2018-04-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Sanela Diana Jenkins Human Rights Project". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2014-06-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Cadwalladr, Carole. "Diana Jenkins: Accidental Philanthropist", The Observer, 27 September 2009. Retrieved 2011-02-22.