Santiago Ezquerro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Të dhëna personale


Santiago Ezquerro Marín më shumë i njohur si Santi Ezquerro është një futbollist spanjoll. Lindi në Calahorra (Provinc e La Rioja). Është një sulmues rezervist në Barcelonë. Në sezonin 2006-2007 mori pjesë vetëm në nënë ndeshje të La Liges.

Kur ishte i ri luante për Club Atletico Osasuna. Debutoi me ekipin e parë më 1994.

1996 blehet nga Atletico Madrid, ku luajti një sezon Atletico B, edhe pse luante ndonjë ndeshje edhe me ekipin e parë.

Debutoi në Primera Division më 21 shtator1996 në ndeshjen Logrones 0-3 Atletico. Ne gjysmë sezon të sezonit 1997-1998 shkon si huazim në Mallorca. Me këtë ekip luan 14 ndeshje dhe shënoi 6 gola.

1998 shkoi në Athletic Bilbao. Në këtë klub qëndroi gjashtë sezone, ku ishte një lojtar titullar i padiskutueshëm.

2005 transferohet të Barca. Në këtë ekip fitoj një Lig dhe një Lig të Kampionëve mirëpo nuk ishte shumë participues.