Santiago Ezquerro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Santi Ezquerro

Ezquerro duke luajtur për Barcelonën në vitin 2006
Të dhënat vetjake
Emri i plotëSantiago Ezquerro Marín
Datëlindja (1976-12-14) 14 dhjetor 1976 (47 vjeç)
VendlindjaCalahorra, Spanjë
Gjatësia1.81 m (5 ft 11 in)
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1992–1993Calahorra
1993–1994Osasuna
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1994–1995Osasuna B15(1)
1995–1996Osasuna38(8)
1996–1997Atlético Madrid B34(11)
1996–1998Atlético Madrid8(0)
1998Mallorca (huazim)14(6)
1998–2005Athletic Bilbao222(45)
2005–2008Barcelona24(3)
2008–2009Osasuna10(1)
Gjithsej365(75)
Karriera ndërkombëtare
1996Spanja U211(0)
1998Spanja1(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Santiago Ezquerro Marín më shumë i njohur si Santi Ezquerro është një futbollist spanjoll. Lindi në Calahorra (Provinc e La Rioja). Është një sulmues rezervist në Barcelonë. Në sezonin 2006-2007 mori pjesë vetëm në nënë ndeshje të La Liges.

Kur ishte i ri luante për Club Atletico Osasuna. Debutoi me ekipin e parë më 1994.

1996 blehet nga Atletico Madrid, ku luajti një sezon Atletico B, edhe pse luante ndonjë ndeshje edhe me ekipin e parë.

Debutoi në Primera Division më 21 shtator1996 në ndeshjen Logrones 0-3 Atletico. Ne gjysmë sezon të sezonit 1997-1998 shkon si huazim në Mallorca. Me këtë ekip luan 14 ndeshje dhe shënoi 6 gola.

1998 shkoi në Athletic Bilbao. Në këtë klub qëndroi gjashtë sezone, ku ishte një lojtar titullar i padiskutueshëm.

2005 transferohet të Barca. Në këtë ekip fitoj një Lig dhe një Lig të Kampionëve mirëpo nuk ishte shumë participues.