Sara Zahedi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sara Zahedi
U lind në1981
ShtetësiaIraniane
ArsimiUniversiteti në Uppsala
Profesionimatematikane

Sara Zahedi (e lindur më 1981)[1] është një matematikane iraniane-suedeze e cila punon në dinamikën e lëngjeve kompjuterike dhe mban një pozitë si profesore asistente në analizën numerike në Institutin Mbretëror të Teknologjisë (KTH) në Suedi. Ajo është një nga dhjetë fituesit dhe fituesja e vetme femër e Çmimit të Shoqërisë së Matematikës Evropiane për vitin 2016 "për hulumtimet e sa të shquara në lidhje me zhvillimin dhe analizën e algoritmeve numerike për ekuacionet diferenciale parciale me fokus në aplikimet ndaj problemeve me ndryshimin dinamik të gjeometrisë".

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sara Zahedi lindi në vitin 1981, në Teherani. Kur Zahedi ishte vetëm dhjetë vjeçe dhe babai i saj u vra nga regjimi pas revolucionit iranian, nëna e saj e dërgoi atë si refugjatë në Suedi dhe duke u ribashkua disa vjet më vonë. [1][2] Zahedi ka studiuar dhe është diplomuar nga Universiteti në Uppsala.

Publikime të përzgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Olsson, Elin; Kreiss, Gunilla; Zahedi, Sara (2007), "A conservative level set method for two phase flow. II", Journal of Computational Physics, 225 (1): 785–807, doi:10.1016/j.jcp.2006.12.027, MR 2346700 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  • Hansbo, Peter; Larson, Mats G.; Zahedi, Sara (2014), "A cut finite element method for a Stokes interface problem", Applied Numerical Mathematics, 85: 90–114, doi:10.1016/j.apnum.2014.06.009, MR 3239219 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Timon, Ágata (20 korrik 2016), "Me gusta resolver problemas matemáticos del mundo real: Sara Zahedi, del Royal Institute of Technology (Suecia), ganadora del premio EMS a matemáticos jóvenes", El Mundo (në spanjisht).
  2. ^ "A refugee's story: 'Math was a language I understood'", Don't call me a prodigy: the rising stars of European mathematics, Deutsche Welle, 18 korrik 2016, marrë më 2016-07-26 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).