Sauli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Vdekja e mbretit Saul", 1848 nga Elie Marcuse (Gjermani dhe Francë, 1817-1902).

Sauli (/sɔːl/; Hebraisht: שָׁאוּל‎, Šāʾūl; Greqisht: Σαούλ, Saoúl; përkth. "kërkua/u lut për") ishte, sipas Biblës Hebraike, monarku i parë i Mbretërisë së Bashkuar të Izraelit. Mbretërimi i tij, i vendosur tradicionalisht në fund të shekullit të 11-të pes, supozohet se shënoi tranzicionin e Izraelit dhe Judës nga një shoqëri e shpërndarë fisnore e sunduar nga gjyqtarë të ndryshëm në shtet të organizuar.[1]

Historikiteti i Saulit dhe i Mbretërisë së Bashkuar të Izraelit nuk pranohet botërisht, pasi ajo që dihet për të dyja vjen ekskluzivisht nga Bibla Hebraike.[2][3] Sipas tekstit, ai u miros si mbret i izraelitëve nga Samueli dhe mbretëroi nga Gibeahu. Thuhet se Sauli vdiq nga vetëvrasja kur "ra mbi shpatën e tij" gjatë një beteje me filistinët në malin Gilboa, në të cilën u vranë edhe tre nga djemtë e tij. Pasardhja e fronit të tij u kundërshtua midis Ish-Boshethit, djalit të tij të vetëm të mbijetuar, dhe Davidit, dhëndrit të tij; Davidi fitoi përfundimisht dhe mori mbretërinë mbi Izraelin dhe Judën.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Van der Toorn, Karel (1993). "Saul and the rise of Israelite state religion". Vetus Testamentum. XLIII (4): 519–542. JSTOR 1518499. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Finkelstein, Israel (2006). "The Last Labayu: King Saul and the Expansion of the First North Israelite Territorial Entity". përmbledhur nga Amit, Yairah; Ben Zvi, Ehud; Finkelstein, Israel; etj. (red.). Essays on Ancient Israel in Its Near Eastern Context: A Tribute to Nadav Naʼaman. Eisenbrauns. fq. 171 ff. ISBN 9781575061283. Marrë më 2016-03-02. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Baruch Halpern (2003). David's Secret Demons: Messiah, Murderer, Traitor, King. Wm. B. Eerdmans. fq. 208–211. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)