Sazja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bakllama

Sazja (Saze) ose Bakllama (turqisht: Bağlama) është një instrument muzikor kordofon me akordim përdorur në muzikën klasike osmane, popullore turke, perse, azere, asiriane, armene, nëpër Siri, Irak dhe Ballkan. Sipas Ramadan Sokolit e shtrirë ndër qytetet e Kosovës, Shqipërisë së Veriut dhe të Mesme.[1]

Ky instrument është përdorur nga kolonët shqiptarë në Turqi në gjysmën e dytë të shekullit XIX. Nga këta është sjellë tek ne rreth viteve 20-30 të shekullit XIX.[2]

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). "Saze / -ja" në Fjalorin e Orientalizmave në Gjuhën Shqipe. Tiranë: Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam. fq. 884. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Vasil S. Tole Enciklopedia e muzikës popullore shqiptare