Shenandoah (mjekër)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Abraham Lincoln me mjekër të hollë dhe pa mustaqe

Shenandoah është një stil i flokëve të fytyrës ose mjekrës, ku mjekra është e gjatë dhe kalon nën nofullë së bashku me cullufe, por pa mustaqe.

Në varësi të stilit, ka ndryshime delikate në formën, madhësinë dhe menaxhueshmërinë e përgjithshme sipas secilit stil. Shenandoah, në mënyrë të veçantë, ka tendencë të jetë disi më i gjatë se pëlhura e hollë e mjekrës. Mjekra e hollë është një stil i veçantë i flokëve të fytyrës që rritet përgjatë vijës së nofullës dhe mbulon plotësisht mjekrën. Kjo nuk do të ngatërrohet me mjekrën e mjekrës - një stil i ngjashëm i mjekrës që gjithashtu rritet përgjatë vijës së nofullës, por nuk e mbulon plotësisht mjekrën (chin). Për më tepër, shumë mjekra të hollë nuk shtrihen aq shumë poshtë vijës së nofullës, nëse fare, ndërsa të gjitha mjekrën (chin).

Ky stil i flokëve të fytyrës u bë i famshëm nga individë të tillë si Abraham Lincoln dhe C. Everett Koop. Në Spanjë, ajo mund të shoqërohej kryesisht me progresin e viteve 1970 dhe ikonat e tjera kulturore, siç është shkrimtari Álvaro Pombo.

Në Shtetet e Bashkuara, ky stil i mjekrës mbetet i zakonshëm në mesin e burrave të martuar Amish. Anëtarët meshkuj të sektit zakonisht rrisin një mjekër pas pagëzimit, por rruajnë mustaqet.[1][2][3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ John E. Bodnar. The Ethnic Experience in Pennsylvania. f. 89. ISBN 0838711553. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Donald B. Kraybill (1989). The Riddle of Amish Culture. Johns Hopkins University Press. ISBN 080186772X. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Sarah Cheang (2009). Hair: Styling, Culture and Fashion. f. 113. ISBN 1845207920. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)