Shkolla e mesme Naim Frashëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shkolla e mesme Naim Frashëri është një shkollë e mesme në Shqipëri . Krijimi i saj pasqyron historinë moderne shqiptare të shkollës. Shkolla e mesme ndodhet në qytetin e Durrësit .

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla e mesme Naim Frashëri u themelua në vitet 1957-1958 nga qeveria shqiptare. Më shumë se 1430 nxënës janë aktualisht nxënës ndërsa shkolla e mesme ka 45 mësues. Ndërtesa katërkatëshe ka një numër total prej 30 klasash. Liceu e mori emrin nga Naim Frashëri (25 maj 1846 – 20 tetor 1900) i cili ishte poet dhe shkrimtar shqiptar. Ai ishte një nga figurat më të shquara të Rilindjes Kombëtare Shqiptare (shqip: Rilindja Kombëtare) të shekullit XIX, së bashku me dy vëllezërit e tij Samiun dhe Abdylin. Ai konsiderohet gjerësisht si poeti kombëtar i Shqipërisë. [1] Ai ka shkruar 22 vepra. Shkolla e mesme Naim Frashëri u klasifikua si një nga pesë shkollat më të mira në Republikën e Shqipërisë në vitet 2005–2006 dhe është shpërblyer me çmimin Nderi i qytetit të Durrësit .

Nxënësit e shkollës ishin të parët që iu përgjigjën denoncimit të fesë nga Partia e Punës së Shqipërisë në vitin 1967, duke demonstruar në mbështetje të mbylljes së kishave dhe xhamive. [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Profili i perdoruesit shkolla Naim Frasheri - ikub.al - Portali Kryesor i Informacionit per Shqiptaret - ikub.al". www.ikub.al. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2012. Marrë më 2017-05-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Pano, Nicholas (2010). "The Albanian Orthodox Church". përmbledhur nga Leustean, Lucian (red.). Eastern Christianity and the Cold War, 1945-91. Taylor & Francis. fq. 150. ISBN 9781135233822. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)