Shkurtëza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shkurtëza e zakonshme (Coturnix coturnix) ose Shkurtëza evropiane është një shpend i vogël i gjuetisë i familjes së fazanit (phasianidae). Emri latin për këtë specie është Coturnix.

Shkurtëza është mjaft e përhapur në Evropë dhe Afrikën e Veriut, dhe është e kategorizuar sipas IUCN. Ajo nuk duhet të ngatërrohet me shkurtëzën japoneze, Japanese quail, Coturnix japonica, si një shpend autokton i Azisë, e cila, edhe pse vizualisht shumë e ngjashme, ka një zë shumë të dallueshëm. Sikurse shkurtëza japoneze edhe shkurtëza e zakonshme evropiane, ndonjëherë mbarështohet si shpezë shtëpiake. [1] [2] [3] [4]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkurtëza evropiane është një shpend i vogël, i rrumbullakët, në thelb ngjyrë kafe me vija të bardha, gjersa mashkulli ka një mjekër të bardhë. Gjatësia e saj trupore sillet reth 7.1–8.62 inches (180–219 mm) dhe peshon 3.2–4.62 ounces (91–131 g)

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 2007 Census of Agriculture: United States Summary and State Data Volume 1 • Geographic Area Series • Part 51 AC-07-A-51 (PDF). USDA. shkurt 2009. fq. 423. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 1 dhjetor 2017. Marrë më 2 dhjetor 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ USGS - Animal Congregations, or What Do You Call a Group Arkivuar mars 20, 2015, tek Wayback Machine
  3. ^ "Bevy", Merriam-Webster.com.
  4. ^ https://lancaster.unl.edu/4h/embryology/japanesequail.shtml

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Shkurtëza – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale