Thëllëza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Thëllëza
Arborophila chloropus
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Animalia
Filumi:
Chordata
Klasa:
Aves
Rendi:
Galliformes
Familja:
Phasianidae

Horsfield, 1821
Nënfamilja:
Perdicinae

Tomas Horsfield, 1821

Alectoris
Ammoperdix
Arborophila
Bambusicola
Haematortyx
Lerwa
Margaroperdix
Melanoperdix
Perdix
Rhizothera
Rollulus
Tetraophasis
Xenoperdix

Thëllëzat (Partridges) janë shpezë të mesme jo-migratore për gjueti, me një gamë të gjerë të shpërndarjes në të gjithë Botën e Vjetër, duke përfshirë edhe Evropën, Azinë, si dhe pjesët e Afrikës. Nganjëherë ato janë të grupuara në nënfamiljen Perdicinae të fazanëve (phasianidae - fazanët, shkurtëzat, etj.). Në Maqedoni gjenden kudo nëpër vendet e ulëta dhe nëpër fushat, për të cilën shfaqin interes shumë gjuetarë që vizitojnë bazat e gjuetisë së Maqedonisë. [1] [2]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thëllëzat janë zogjë të mesëm të cilët qëndrojnë në mes të fazanit dhe shkurtëzës. Origjina e tyre shtrihet në stepat barishtore të Evropës, Azi, Afrikë dhe Lindjen e Mesme. Ato zakonisht i bëjnë folet tyre në terrene të rajoneve bujqësore dhe kanë një dietë të përbërë nga farat dhe insektet. Llojet më të shpeshta të thëllëza e fushës dhe thëllëza e malit.

Nënllojet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Genus Lerwa
  • Lerwa lerwa
 • Genus Tetraophasis
  • Tetraophasis obscurus
  • Tetraophasis szechenyii
 • Genus Alectoris
  • Alectoris melanocephala
  • Alectoris magna
  • Alectoris graeca
  • Alectoris chukar
  • Alectoris philbyi
  • Alectoris barbara
  • Alectoris rufa
 • Genus Ammoperdix
  • Ammoperdix griseogularis
  • Ammoperdix heyi
 • Genus Perdix
  • Perdix perdix
  • Perdix dauurica
  • Perdix hodgsoniae
 • Genus Rhizothera
  • Rhizothera longirostris
  • Rhizothera dulitensis
 • Genus Margaroperdix
  • Margaroperdix madagascarensis
 • Genus Melanoperdix
  • Melanoperdix nigra
 • Genus Xenoperdix
  • Xenoperdix obscuratus
  • Xenoperdix udzungwensis
 • Genus Arborophila
  • Arborophila torqueola
  • Arborophila rufipectus
  • Arborophila mandellii
  • Arborophila gingica
  • Arborophila rufogularis
  • Arborophila atrogularis
  • Arborophila crudigularis
  • Arborophila ardens
  • Arborophila javanica
  • Arborophila orientalis
  • Arborophila brunneopectus
  • Arborophila davidi
  • Arborophila cambodiana
  • Arborophila hyperythra
  • Arborophila rubrirostris
  • Arborophila chloropus
  • Arborophila charltonii
  • Arborophila sumatrana
  • Arborophila merlini
 • Genus Caloperdix
  • Caloperdix oculea
 • Genus Haematortyx
  • Haematortyx sanguiniceps
 • Genus Rollulus
  • Rollulus roulroul
 • Genus Bambusicola
  • Bambusicola fytchii
  • Bambusicola thoracica

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Thëllëza (Macedonia Timeless)
 2. ^ "Molecular phylogenetics and evolution: A molecular phylogeny of the pheasants and partridges". Molecular Phylogenetics and Evolution. 11: 38–54. doi:10.1006/mpev.1998.0562. Marrë më 2015-12-25. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]