Thëllëza e fushës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Perdix perdix Vonge Denmark.jpg
Perdix perdix

Thëllëza e fushës (Grey Partridge, Perdix perdix), e njohur edhe si thëllëza angleze, thëllëza hungareze, ose hun, është një shpendë i gjuetisë nga grupi i familjes së fazanit (pheasant) Phasianidae të rendit Galliformes, gallinaceous. Emri shkencor në gjuhën latine për "thëllëzën", e që rrjedh nga greqishtja e lashtë është perdix. Në Maqedoni gjendet në vendet më të larta, sidomos në vendet ku ka blegtori të zhvilluar, sepse ndjek tufat e bagëtive, dhe kryesisht gjendet në Mariovo. Bazat e gjuetisë më të mira për këtë lloj shpende në Maqedoni gjenden në Malin e Sharit, Malin e Thatë, Bistra dhe Stagovo. [1] [2]

Nënllojet[redakto | përpunoni burim]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Referime[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ BirdLife International (2012). "Perdix perdix". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2. International Union for Conservation of Nature. Marrë më 26 November 2013. 
  2. ^ Jobling, James A (2010). The Helm Dictionary of Scientific Bird Names. London: Christopher Helm. f. 297.  978-1-4081-2501-4. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]