Shoqata për Kerkime Shkencore dhe Komunikim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shoqata për Kërkime Shkencore dhe Komunikim (UDIK) (Bos: Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije) është një organizatë jo-qeveritare Boshnjake me zyra në Sarajevë dhenë Bërçka.[1][2][3] Ajo është themeluar në vitin 2013 nga Edvin Kanka Qudiq dhe synon mbledhjen e fakteve, dokumenteve dhe të dhënave mbi gjenocidin, krimet e luftes dhe shkeljet e të drejtave të njeriut në Bosnjë Hercegovinë dhe ish-Jugosllavi.[4]

Aktivitetet e të drejtave të njeriut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shoqata për Kërkime Shkencore dhe Komunikim (UDIK) u themelua në vitin 2013 nga Edvin Kanka Qudiq. Ajo synon mbledhjen e fakteve, dokumentave dhe të dhënave mbi gjenocidin, krimet e luftes dhe shkeljet e të drejtave të njeriut në Bosnjë Hercegovinë dhe ish-Jugosllavi.[5] UDIK punon përtej kufijve kombëtar për të ndihmuar shoqeritë e pas-luftës në rajon, në rivendosjen e rendit dhe ligjit si dhe të përballen me abuzimet e të drejtave të njeriut në të kaluarën. UDIK gjithashtu zbaton programin e Drejtësisë Tranzicionale të orientuar ndaj viktimave me tre komponent kryesorë:[6]

  • Dokumentimin
  • Drejtësine dhe reformën institucionale
  • Kulturën e kujtesës

UDIK përbëhet nga anëtar të pavarur, intelektual dheprofesionistë nga disiplina të ndryshme të botës akademike.

Refrencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Performans ispred katedrale u znak sjećanja na Kazane, Odati počast svim žrtvama - Klix". klix.ba. 25 tetor 2015. Marrë më 2016-10-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "U BiH nakon rata podignuto 2500 spomenika - Al Jazeera Balkan". balkans.aljazeera.net. 20 qershor 2016. Marrë më 2016-10-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Spomenici miru nisu u interesu bh. vlasti - Radio Slobodna Evropa". www.slobodnaevropa.org. 27 gusht 2016. Marrë më 2016-10-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Da li je Srbija slobodna zemlja za ratne zločince". radioslobodnaevropa.org. 18 qershor 2017. Marrë më 2017-06-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Da li je Srbija slobodna zemlja za ratne zločince". radioslobodnaevropa.org. 18 qershor 2017. Marrë më 2017-06-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "About us". udik.org. 25 tetor 2015. Marrë më 2017-07-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]