Jump to content

Shpërthimet në Bejrut (2020)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shpërthimet në Bejrut (2020)
Pasojat e shpërthimit
Data4 gusht 2020
KohaRreth orës 18:08 (shpërthimi i dytë)
VendiPorti i Bejrutit
VendndodhjaBejrut, Libani Liban
Koordinatat33°54′10.62″N 35°31′4.04″E / 33.9029500°N 35.5177889°E / 33.9029500; 35.5177889
LlojiKatastrofë e nitratit të amonit
ShkakuZjarr
Vdekje207+
Lëndime6,000+
Të humbur9+
Dëmtim i pronës15 miliardë dollarë amerikanë

Shpërthimet në Bejrut (2020) ndodhën në Bejrut, Liban më 4 gusht 2020.[1] Shpërthimet lanë të paktën 207 njerëz të vdekur (pritet të rritet ky numër meqë shumë të tjerë kanë humbur),[2] më shumë se 6,000 të plagosur,[2] dhe mijëra të tjerë kanë mbetur pa shtëpi.[3]

Abbas Ibrahim, drejtori i përgjithshëm i Sigurisë së Përgjithshme të Libanit, deklaroi se shpërthimi kryesor kishte ndodhur nga 2,750 tonë nitrat amoni që ishte konfiskuar nga qeveria dhe ishte ruajtur në port pa masa sigurie për gjashtë vitet e fundit në kohën e shpërthimit. Shpërthimi është vlerësuar me efekte ekuivalente, duke filluar nga disa qindra tonë në tre mijë tonë TNT.[4][5]

Shpërthimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një shpërthim i parë, më i vogël dërgoi një re tymi sipër zjarreve dhe krijoi drita ndezëse që gjoja ngjanin me fishekzjarre.[6] Shpërthimi i dytë, shumë më masiv, ndodhi rreth orës 18:08 me kohën lokale që tronditi Bejrutin qendror dhe dërgoi një re të kuqe pluhuri në ajër. Shpërthimi i dytë u ndje në Izraelin e Veriut dhe në Qipro, 240 kilometra (150 milje) larg.[7][8]

Shkaqet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkaku i shpërthimeve ende nuk është përcaktuar.[9] Mediat shtetërore libaneze njoftuan fillimisht se shpërthimet ndodhën në një depo të fishekzjarreve, ndërsa të tjerët raportuan se ishte në një depo të naftës ose në një strukturë ruajtjeje të kimikateve. Kishte depo në port që ruanin eksplozivë dhe kimikate duke përfshirë nitrate, përbërës të zakonshëm të plehrave dhe eksplozivëve.[10] Drejtori i Përgjithshëm i Sigurisë Publike Libaneze deklaroi se shpërthimi ishte shkaktuar nga materiale me eksploziv të lartë që u konfiskua dhe u ruajt me vite.[11]

Viktima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

'Bejruti zgjohet në skenat e shkatërrimit' - raporti i lajmeve nga VOA News (pjesë të hequra për shkak të të drejtave të autorit)

Pas shpërthimeve, të paktën 135 njerëz u konfirmuan të vdekur[12][13] dhe më shumë se 5,000 u plagosën.[14] Dëshmitarët i thanë Lebanese Broadcasting Corporation International se "të paktën dhjetëra u lënduan dhe spitalet ishin plot me njerëz të lënduar".[15] Kryqi i Kuq i Libanit beson se ata të plagosur ose të vdekur janë midis "qindra viktimave".

Sekretari i Përgjithshëm i partisë politike Kataeb, Nazar Najarian, u vra pasi u plagos rëndë. Sipas Ministrit të Shëndetësisë Hamad Hassant, të paktën 25 njerëz janë vrarë dhe më shumë se 2.500 të plagosur.[16]

Reagimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hassan Diab, Kryeministri i Libanit, njoftoi se një ditë pas shpërthimeve do të ishte një ditë kombëtare zie. Michel Aoun, Presidenti i Libanit, deklaroi se qeveria do të sigurojë mbështetje për personat e zhvendosur dhe Ministria e Shëndetësisë do të plotësojë shpenzimet e trajtimit për të plagosurit. Guvernatori i Bejrutit, Marwan Abboud, filloi të qaj në televizion, duke e quajtur atë "një katastrofë kombëtare". Ai e quajti këtë shpërthim të ngjajshëm me Hiroshimën.[17]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "In Pictures: Lebanon's capital Beirut shaken by massive explosion" (në anglisht). Al Jazeera. 4 gusht 2020.
 2. ^ a b "Beirut: At least 50 killed and thousands injured after huge explosion in Lebanese capital". Sky News (në anglisht). 4 gusht 2020. Marrë më 4 gusht 2020.
 3. ^ Holmes, Oliver; Beaumont, Peter; Safi, Michael; Chulov, Martin (4 gusht 2020). "Beirut explosion: dead and wounded among 'hundreds of casualties', says Lebanon Red Cross – live updates" (në anglisht) – nëpërmjet www.theguardian.com.
 4. ^ Horton, Alex (4 gusht 2020). "Here's what the videos of the Beirut blast tell us about the explosion". Washington Post (në anglisht). Marrë më 5 gusht 2020.
 5. ^ "Using dimensional analysis I estimate that the energy contained in the awful #Beirut explosion was approximately 12 Terajoules" (në anglisht).
 6. ^ Hubbard, Ben (4 gusht 2020). "Explosions Rock East Beirut". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 4 gusht 2020.
 7. ^ "Beirut explosion updates: Massive blast rocks Lebanese capital". BBC News (në anglisht).
 8. ^ "'Like an earthquake': Huge explosion rips through Beirut captured on video". Hindustan Times (në anglisht). 4 gusht 2020. Marrë më 4 gusht 2020.
 9. ^ Azhari, Timour. "Dozens killed as huge explosion rips through Lebanon's Beirut". Al Jazeera (në anglisht). Marrë më 4 gusht 2020.
 10. ^ "Massive blast rips through Beirut, killing 78 and injuring thousands" (në anglisht). Reuters. 4 gusht 2020. Marrë më 5 gusht 2020.
 11. ^ Gadzo, Mersiha (4 gusht 2020). "Explosion 'caused by highly explosive material stored in warehouse': Official" (në anglisht). Al Jazeera. Marrë më 4 gusht 2020.
 12. ^ "Beirut explosion: Frantic search for survivors of deadly blast" (në anglisht). BBC News. 5 gusht 2020. Marrë më 5 gusht 2020.
 13. ^ Sullivan, Rebecca Ratcliffe (now); Helen; Holmes (earlier), Oliver; Doherty, Ben (5 gusht 2020). "Beirut explosion: at least 100 dead and 4,000 wounded – live updates". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2020. Marrë më 5 gusht 2020.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 14. ^ "Beirut explosion: death toll rises to 135 as about 5,000 people are wounded – as it happened" (në anglisht). The Guardian. 5 gusht 2020. Marrë më 5 gusht 2020.
 15. ^ "Huge explosion in Beirut shatters windows and rocks buildings". The Guardian (në anglisht). 4 gusht 2020. Marrë më 4 gusht 2020.
 16. ^ At least 25 people killed, 2,200 injured in Beirut blast, CNN, 04/08/20
 17. ^ "Beirut explosions: Many feared dead in 'national disaster akin to Hiroshima'" (në anglisht). The Telegraph. 4 gusht 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]