Sima Qirkoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sima Ćirković

Simeon "Sima" Ćirković (lindur më 29 janar 1929- 14 nëntor 2009) ishte një historian serb dhe anëtar i Akademisë Serbe të Shkencave dhe Artit. Ai ishte anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Artit në Bosnje-Hercegovinë, Akademisë së Shkencave dhe Artit në Mal të Zi, Akademisë Jugosllave të Shkencave dhe Artit si dhe Akademisë së Shkencave dhe Artit në Vojvodinë.[1] Puna e tij fokusohet më së shumti në historinë e Mesjetës në Serbi.

Aktivizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1986 Ćirković kritikoi Memorandumin e Akademisë Serbe të Shkencave dhe Artit gjatë rrethimit të Dubrovnikut, periudhë kur ai dhe shumë historianë të tjerë jugosllavë kanë dërguar një letër ndaj forcave jugosllave ku iu kërkohej të mos dëmtonin distriktin historik të qytetit.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ E, B (17 nëntor 2009). "Sima Ćirković, istoričar (Sima Ćirković, historian)". Blic (në serbisht). Marrë më 19 maj 2011. koji je bio i član ANU BiH, JAZU, CANU, VANU i Evropske akademije za istoriju Brisel.
  2. ^ Popov, Nebojša (2000). The road to war in Serbia: trauma and catharsis. Central European University Press. ISBN 978-963-9116-56-6. Marrë më 19 maj 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)