Sing (film amerikan 2016)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


 

Kendimi është një film komedi muzikor i animuar amerikan i vitit 2016 [1], i prodhuar nga Studioja amerikane e animacionit dhe e shpërndarë nga Pikturat Universale . Është shkruar dhe drejtuar nga Garth Jenings, bashkëdrejtuar nga Kristof Lourdelet dhe prodhuar nga Kris Meledandri dhe Xhanet Healy . I vendosur në një botë të banuar nga kafshë antropomorfe, filmi fokusohet në një pronar teatri në vështirësi, i cili organizon një konkurs kënge në një përpjekje për të parandaluar që teatri i tij të hyjë në mbyllje, si dhe se si konkursi ndërhyn në jetën personale të konkurrentëve të tij.

Në film luajnë zërat e ansamblit të Methju McConaughey, Riz Witherspoon, Seth MacFarlane, Skarlet Johansson, Xhon C. Reilly, Tori Kelly, Taron Egerton, Nik Kroll, Bek Banet , Xhei Pharoah, Lizli Serraaa Xhones ,, Rea Perlman dhe Xhenifer Saunders . Filmi përmban më shumë se 60 këngë nga artistë të famshëm, kryesisht të realizuara në mënyrë dietike . Ajo gjithashtu ka një këngë origjinale nga Stiv Uonder dhe Ariana Grande të quajtur " <a href="./Matthew_McConaughey" rel="mw:WikiLink" data-linkid="145" data-cx="{&quot;adapted&quot;:true,&quot;sourceTitle&quot;:{&quot;title&quot;:&quot;Matthew McConaughey&quot;,&quot;thumbnail&quot;:{&quot;source&quot;:&quot;https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bf/Matthew_McConaughey_2019_%2848648344772%29.jpg/80px-Matthew_McConaughey_2019_%2848648344772%29.jpg&quot;,&quot;width&quot;:80,&quot;height&quot;:117},&quot;description&quot;:&quot;American actor (born 1969)&quot;,&quot;pageprops&quot;:{&quot;wikibase_item&quot;:&quot;Q188955&quot;},&quot;pagelanguage&quot;:&quot;en&quot;},&quot;targetTitle&quot;:{&quot;title&quot;:&quot;Matthew McConaughey&quot;,&quot;thumbnail&quot;:{&quot;source&quot;:&quot;https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8e/Matthew_McConaughey_-_Goldene_Kamera_2014_-_Berlin.jpg/80px-Matthew_McConaughey_-_Goldene_Kamera_2014_-_Berlin.jpg&quot;,&quot;width&quot;:80,&quot;height&quot;:120},&quot;description&quot;:&quot;aktor amerikan&quot;,&quot;pageprops&quot;:{&quot;wikibase_item&quot;:&quot;Q188955&quot;},&quot;pagelanguage&quot;:&quot;sq&quot;},&quot;targetFrom&quot;:&quot;link&quot;}" title="Matthew McConaughey" class="cx-link">Faith</a> ", e cila u nominua për një Globi i Artë . Përveç këtyre këngëve, Xhobi Talbot kompozoi partiturën e filmit.

Subjekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Kalatoni, një qytet i kafshëve antropomorfe, koala Buster Moon zotëron një teatër në vështirësi dhe kërcënohet me mbyllje nga përfaqësuesja e bankës, llama Judith. Ai vendos të zhvillojë një konkurs kënge me një çmim prej 1000 dollarësh, por një gabim shtypi i bërë nga asistentja e tij e moshuar, Iguana Miss Crauli, shton dy zero shtesë në paratë e çmimit. Fletushkat e shtypura gabimisht nxirren nga dritarja nga një tifoz përpara se të mund të korrigjohen dhe notojnë nëpër qytet.

Turma kafshësh mblidhen për audicion dhe Buster zgjedh garuesit e tij. Mes tyre është edhe amvisa dhe nëna e 25 derrave Rosita; punk rok pourcupine Ash; gorilla adoleshente Xhoni , djali i një drejtuesi bande kriminale të quajtur Babi i Madh ; muzikanti i rrugës miu Majk; dhe një derr vallëzues me emrin Gunter. Elefantja adoleshente Mena dështon në audicionin e saj për shkak të frikës së skenës, i dashuri i vetë-zhytur i Ash-it dhe bashkë-audicioni Lance është i mërzitur që do të përjashtohet nga konkursi dhe Rosita çiftohet me Gunter për një rutinë kërcimi. Pasi Buster zbulon se fletushkat reklamojnë një çmim prej 100,000 dollarësh, ai bashkohet me mikun e tij dele Edi në një vizitë te gjyshja e pasur e Edit , ish-superstarja e teatrit Nana Nudelmen. Nana heziton të sponsorizojë paratë e çmimit, por pranon të marrë pjesë në një pamje paraprake private të shfaqjes përpara se të marrë një vendim.

  1. ^ Kenny, Glenn (2016-12-20). "Review: 'Sing' Gives Animated Belters a Stage". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2019. Marrë më 2019-02-21.