Jump to content

Matthew McConaughey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Matthew McConaughey

Mathew David McConaughey (i lindur më 4 nëntor, 1969) është një aktor Amerikan, regjizor, producent dhe shkrimtar. Si fillim ai u vu në pah nga performanca e tij ne filmin Dazed and Confuzed(1993). Ai u shfaq në filma të tjerë si slasher Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation (1994),thrilleri A Time to Kill (1996), Filmi komedi Larger than Life (1996),drama e Steven Spilberg Amistad (1997), fantashkencë dramë Kontakt (1997), komedi EDtv (1999), dhe filmi luftarak U-571 (2000).

Në vitet 2000, Matthew McConaughey u bë i njohur për lojën në komeditë romantike, si përshëmbull The Wedding Planner (2001), How to Lose a Guy in 10 Days (2003), Failure to Launch (2006), Fool's Gold (2008), dhe Ghosts of Girlfriends Past (2009). Që nga viti 2011, ai ka preferuar role dramatike role në filma të tillë si The Lincoln Lawyer (2011), Bernie (2011), Killer Joe (2011), The Paperboy (2012), Mud (2012), Magic Mike (2012), Ujku i Wall Street (2013), Në Detin e Pemëve, dhe  Free State of Jones (2016).

McConaughey ka arritur shumë sukses në vitin 2013 dhe 2014. Në vitin 2013, McConaughey ka portretizuar Ron Woodroof, një kauboj i diagnostikuar me AIDS, një film biografik Dallas Buyers Club, me të cilin fitoi cmimin Academy Award, Critics' Choice Movie Award, Golden Globe Award, dhe Screen Actors Guild Award, të gjitha për aktorin më të mirë, midis çmimeve dhe nominimeve të tjera. Në vitin 2014 ai luajti në filmin Rust Cohle, ne sezonin e parë të serive televizive nga HBO i cili quhej True Detective, për të cilën ai fitoi  Critics' Choice Television Award dhe TCA Award , dhe ishte nominuar për Primetime Emmy Award, Golden Globe Award dhe Screen Actors Guild Award, si dhe në lojën e tij në mënyrë kritike Interstellar.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mateu David McConaughey[1] ka lindur më 4 nëntor, 1969, në Uvalde, Teksas.[2] nëna e tij, Maria Kathleen (McCabe, lindur më 1932), është e njohur si "Kay" ose "KMac" dhe është një ish-mësuese kopshti dhe autore e cilia i mësoi McConaughey.[3] Ajo ishte me origjinë nga Trenton, Nju Xhersi.[4][5] babai i Tij, James Donald "Jim" McConaughey, ishte nga Luiziana një biznesmen i cili kishte një sipërmarrje të një tubacioni karburanti; ai ka luajtur për Kentucky Wildcats dhe Houston Cougars në ekipin e futbollit amerikan të kolegjeve.[6][7] Në vitin 1953, Jim ishte hartuar në raundin 27 nga NFLs' Green Bay Packers. Ai u la të shkonte para se të fillonte sezoni dhe kurrë nuk ka luajtur zyrtarisht një lojë në ligën e NFL.

Mamaja dhe babai i McConaughey janë martuar me njëri tjetrin tre herë pasi e kanë divorcuar njëritjetrin dy herë.[8][9] Ai ka dy vëllezër më të mëdhenj: Michael Patrick McConaughey (i lindur më 1954) dhe Patrick James McConaughey (i lindur më 1963, i adoptuar).[10][11][12] Michael, me nofkën "Gjeli", është një milioner i bërë vetë që luan në CNBC seritë dokumentare West Texas Investors Club.[13] McConaughey ka prejardhje Angleze, Gjermane, Irlandeze, Skoceze, dhe Suedeze.[14] Ai është një i afërm i një gjeneral brigade Konfederativ, Dandridge McRae.[15][16][17] Ai kishte një edukim Metodist.[18][19][20]

McConaughey u zhvendos në Longview, Teksas, në vitin 1980, , ku u regjistrua në shkollën e mesme Longview High School. Ai ka jetuar në Australi për një vit, në Warnervale, New South Wales, me një program ndërrimi studentësh në vitin 1988. Ai u regjistrua në Universitetin e Teksasit në Austin (UT-Austin), dhe ku iu bashkua vëllazërisë Delta Tau Delta . Ai e filloi në vjeshtën e vitit 1989 dhe u diplomua në pranverë të 1993, me një diplomë bachelor në Radio-Televizion-Film. Plani i Tij origjinal që kishin ndryshuar si ai donte për të marrë pjesë Jugor Metodist Universiteti deri në një nga vëllezërit e tij i thanë se shkolla private e shkollimit do të ishte një barrë për familjen nga ana financaiare. Ai gjithashtu kishte planifikuar për tu regjistruar në shkollën juridike, pas diplomimit nga kolegji,por e kuptoi se nuk ishte i interesuar për tu bërë një avokat.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1991-2000: Fillimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

McConaughey filloi të punonte në televizion, reklama, duke përfshirë një për gazetën ditore në Austin, Texas , Austin American-Statesman, e cila llogaritet si roli i tij i parë duke folur. Shprehia, "Si tjetër do më duhet të përballem mebrirët e mi?" – një referencë për ekipin e tij të dashur Teksas Longhorns i dha aktorit të ri një tjetër pamje nga komuniteti lokal, para se ai të përzgjidhej në filmin e Richard Linklater, Dazed and Confuzed. Në vitin 1992, ai u zgjodh si "Joe" në videon e Trisha Yearwood's video e saj për këngën hit "Walkaway Joe."

Pas disa roleve më të vogla Engjëjt në Outfield, Texas sharrë elektrike me zinxhir e Masakrës: E Brezit të Ardhshëm, Djemtë në Anën, seri televizive Misteret e Pazgjidhura, dhe si meshkuj të çojë në Trisha Yearwood music video për këngën "Walkaway Joe", McConaughey është e madhe pushim erdhi si avokat Jake Brigance në film, Një Kohë për të Vrarë (1996), bazuar në John Grisham roman të njëjtin emër. Në fund të viteve 1990, McConaughey u hodh në rolet kryesore në më shumë filma, duke përfshirë Kontakt, Amistad, E Njutonit për Djemtë, EDtv dhe U-571.

2001-11: Komedi Romantike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

McConaughey në vitin 2008, pjesëmarrëse në Nautica Malibu Triathlon

Nga fillim të viteve 2000, ai ishte shpesh të hedhura në komedi romantike, duke përfshirë Dasmës Planifikuesi dhe se Si për të Humbur një Djalë në 10 Ditë, dy nga të cilat ishin të suksesshme në zyrën kuti. Gjatë kësaj periudhe, ai u shfaq si një zjarrfikës në të ulët-buxheti i filmit Tiptoes, me Kate Beckinsale, në të Dy për të Holla si një protégé të Al Pacinos'e fatit manjatit, dhe në Dobësi, me Bill Pakstonit, i cili gjithashtu drejtuar.

McConaughey yjeve në 2005 film artistik Sahara, së bashku me Steve Zahn dhe Penélope Cruz.[21]Para lëshimit të filmit, ai promovoi atë duke lundruar teposhtë Lumit Amazon dhe trekking në Mali. po Atë vit, McConaughey u emërua Njerëz të revistës "Sexiest Njeri të Gjallë" për vitin 2005. Në vitin 2006, ai bashkë-yjeve me Sarah Jessica Parker në komedi romantike Dështimi për të Nisur dhe si Marshall kokën e futbollit trajner Jack Lengyal në Jemi Marshall. McConaughey gjithashtu dhënë zë punë në një reklamë e fushatës për të Korpusit të Paqes në fund të vitit 2006. Ai zëvendësohet Owen Wilson në Ben Stillers' Gaforrja Bubullima pas Wilson përpjekje për vetëvrasje. Më 21 janar, 2008, McConaughey u bë e re zëdhënësi për radion kombëtare të fushatës, "Bifteku: Kjo është Çfarë është për Darkë", duke e zëvendësuar Sam Elliott.

2012–vazhdon: "McConaissance"[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

McConaughey në premierën e Dallas Buyers Club në 2013 Toronto International Film Festival

McConaughey pranuar se tij "mënyrë jetese, jetojnë në plazh, duke ecur me këmishën time jashtë, duke bërë komedi romantike" e kishte bërë atë të të caktoj në një rol për disa role, dhe ai kërkoi dramatike të punojnë me tema të tjera. Ai tha:

Në vitin 2012, McConaughey yjeve bashku Channing TatumMagic Mike, bazuar në Tatum e hershme të jetës, e cila ishte drejtuar nga Steven Soderbergh. Ai u kthye të tij East Texas rrënjët, duke punuar përsëri me drejtorin e Richard Linklater në Bernie, duke luajtur së qarkut avokati Danny Dollar Davidson. Në qershor të vitit 2012, McConaughey ishte ftuar për t'u bashkuar me Akademinë e Levizjes Foto Arteve dhe Shkencave.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "NLS/BPH: Other Writings, Say How? Key to Pronunciation". Loc.gov. 2013-01-07. Marrë më 2014-03-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Matthew McConaughey". Biography.com. Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2014. Marrë më 19 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Don't Call Matthew McConaughey 'Matt'" (në anglisht). 25 janar 2017. Marrë më 21 maj 2017.
 4. ^ Julie Tereshchuk (2012-04-26). "All in the Family". Austin Woman Magazine. Arkivuar nga origjinali më 2012-05-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Matthew David Mcconaughey". familysearch.org. Marrë më 4 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Cohen, Jason (gusht 1996). "His Time to Kill". Texas Monthly. Marrë më 28 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Story, Mark (24 shkurt 2014). "Mark Story: Matthew McConaughey's dad played college football for ... Kentucky?". kentucky.com. Marrë më 28 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Tom Shone (3 mars 2014). "Matthew McConaughey: exclusive interview". The Daily Telegraph. Marrë më 26 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Barbara Walters' Oscar Special". ABC7news.com. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2007. Marrë më 15 prill 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Meet Oscar Winning Actor Matthew McConaughey and his sweet family". bodyheightweight.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Almost Famous: 10 Lesser-Known Sibling Actors". Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2018. Marrë më 12 tetor 2017. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Hot Actor: Matthew McConaughey". Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2015. Marrë më 12 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Winfrey, Graham (11 gusht 2015). "Meet the Self-Made Millionaires of 'West Texas Investors Club'". Inc.com. Marrë më 13 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Biography for Matthew McConaughey". imdb. Marrë më 17 tetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "60 Second interview: Matthew McConaughey". Metro. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2008. Marrë më 7 maj 2006. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Dunham, Chris (14 korrik 2009). "Mr. McConaughey's Marriage Problem". genealogywise.com. Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2018. Marrë më 24 maj 2013. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Matthew David McConaughey". Genealogy.kathihill.com. Marrë më 24 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "No use putting out the welcome Matt". The New Zealand Herald. 12 maj 2001. Marrë më 5 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Wedding Planner, The : Interview With Matthew McConaughey". Google. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2008. Marrë më 5 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Find Articles". Matthew's interview – Matthew McConaughey – Interview. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2007. Marrë më 15 prill 2006. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "On a Desert Gallop, Planting Assorted Red Flags". The New York Times. 8 prill 2005. Marrë më 27 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)