Slayer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Slayer
Hellfest2017Slayer 02.jpg
Të dhëna
PrejardhjaFlag of the United States.svg Huntington Park, California, USA
ZhanretThrash metal
Speed metal
Heavy metal
Vitet aktive1981 -
Shtëpitë diskografikeAmerican Recordings
Def Jam Records
Metal Blade Records
BashkëpunimetExodus
Fantômas
Grip Inc.
Testament
The Truth About Seafood
Faqja zyrtareslayer.net
AnëtarëtTom Araya
Jeff Hanneman
Kerry King
Dave Lombardo
Ish-anëtarëtPaul Bostaph
Jon Dette
Tony Scaglione

Slayer është një bend i muzikës thrash metal, i formuar në Huntington Park, California, USA, në vitin 1981, nga Jeff Hanneman e Kerry King. Slayer llogariten si një prej grupeve thrash metal të "katërshes së madhe", bashkë me Metallica, Anthrax dhe Megadeth.

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anërarët e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

EP/Box Set[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DVD/Live albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]