Slayer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Slayer
Slayerlive2.jpg
Slayer
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg Huntington Park, California, USA
ZhanriThrash metal
Speed metal
Heavy metal
LabelAmerican Recordings
Def Jam Records
Metal Blade Records
Vite aktiv1981 -
Bashkëpunim(e) meExodus
Fantômas
Grip Inc.
Testament
The Truth About Seafood
Anëtarët
Tom Araya
Jeff Hanneman
Kerry King
Dave Lombardo
Ish-anëtarët
Paul Bostaph
Jon Dette
Tony Scaglione
Webfaqja
slayer.net


Slayer është një bend i muzikës thrash metal, i formuar në Huntington Park, California, USA, në vitin 1981, nga Jeff Hanneman e Kerry King. Slayer llogariten si një prej grupeve thrash metal të "katërshes së madhe", bashkë me Metallica, Anthrax dhe Megadeth.

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anërarët e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

EP/Box Set[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DVD/Live albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.