Anthrax

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anthrax
ANTHRAX-2005.jpg
Anthrax, nga e majta: Bello, Benante, Ian
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svgNew York City, New York, USA
ZhanriThrash metal
Speed metal
Heavy metal
LabelMegaforce
Island
Elektra
Ignition
Beyond
Sanctuary
Vite aktiv1981 -
Bashkëpunim(e) meStormtroopers of Death
Public Enemy
Nuclear Assault
Armored Saint
Anëtarët
Charlie Benante
Scott Ian
Frank Bello
Ish-anëtarët
Joey Belladonna
Dan Spitz
Jason Rosenfeld
Dirk Kennedy
John Connelly
Neil Turbin
Matt Fallon
John Bush
Kenny Kushner
Greg Walls
Paul Crook
Rob Caggiano
Paul Kahn
Dan Lilker
Dave Weiss
Greg D'Angelo
Webfaqja
anthrax.com


Anthrax është një bend i muzikës thrash metal, i formuar në New York, USA, në vitin 1981. Anthrax llogariten si një prej grupeve thrash metal të "katërshes së madhe", bashkë me Metallica, Megadeth dhe Slayer.

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anërarët e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngëtar

Kitarë

Bas kitarë

Bateri

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Titulli Etiketë Billboard 200
1984 Fistful of Metal Megaforce
1985 Spreading the Disease Island #113
1987 Among the Living Island #62
1988 State of Euphoria Island #30
1990 Persistence of Time Island #24
1993 Sound of White Noise Elektra #7
1995 Stomp 442 Elektra #47
1998 Volume 8: The Threat Is Real Ignition #118
2003 We've Come for You All Nuclear Blast #122

Live albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Compilation[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

EP[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Videografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.