Jump to content

Anthrax

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anthrax
Background information
OrigjinaShtetet e Bashkuara të AmerikësNew York City, New York, USA
ZhanretThrash metal
Speed metal
Heavy metal
Vitet aktik1981 -
LabeliMegaforce
Island
Elektra
Ignition
Beyond
Sanctuary
Antar/ëtCharlie Benante
Scott Ian
Frank Bello
Anëtarët e kaluarJoey Belladonna
Dan Spitz
Jason Rosenfeld
Dirk Kennedy
John Connelly
Neil Turbin
Matt Fallon
John Bush
Kenny Kushner
Greg Walls
Paul Crook
Rob Caggiano
Paul Kahn
Dan Lilker
Dave Weiss
Greg D'Angelo
Websiteanthrax.com

Anthrax është një bend i muzikës thrash metal, i formuar në New York, USA, në vitin 1981. Anthrax llogariten si një prej grupeve thrash metal të "katërshes së madhe", bashkë me Metallica, Megadeth dhe Slayer.

Anëtarët aktualë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anërarët e mëparshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngëtar

Kitarë

Bas kitarë

Bateri

Data Titulli Etiketë Billboard 200
1984 Fistful of Metal Megaforce
1985 Spreading the Disease Island #113
1987 Among the Living Island #62
1988 State of Euphoria Island #30
1990 Persistence of Time Island #24
1993 Sound of White Noise Elektra #7
1995 Stomp 442 Elektra #47
1998 Volume 8: The Threat Is Real Ignition #118
2003 We've Come for You All Nuclear Blast #122
2011 Worship Music Megaforce, Nuclear Blast
2016 For All Kings Megaforce, Nuclear Blast

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]