Jump to content

Metallica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Metallica
Background information
OrigjinaStampa:Country data SHBA Los Angeles, Kaliforni, SHBA
ZhanretThrash metal
Speed metal
Heavy metal
Hard rock
Vitet aktik1981 -
LabeliMegaforce
Elektra
Warner Bros.
Music For Nations
Vertigo
Universal
Phonogram
Mercury
Sony
Antar/ëtJames Hetfield
Lars Ulrich
Kirk Hammett
Robert Trujillo
Anëtarët e kaluarJason Newsted
Cliff Burton (i vdekur)
Dave Mustaine
Ron McGovney
Websitehttp://www.metallica.com

Metallica është një grup heavy / thrash metal amerikan, i formuar më 28 tetor 1981.[1]

Ata kanë arritur të bëhen një prej grupeve më të suksesshme muzikore komercialisht të dekadave të fundit, me më shumë se 90 milionë albume të shitura në mbarë botën,[2][3] përfshirë këtu edhe 57 milionë albumet e shitura në SHBA.[4] Metallica po ashtu llogaritet si një prej grupeve thrash metal të "katërshes së madhe", bashkë me Megadeth, Slayer dhe Anthrax.

Historia e grupit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Metallica u formua në Los Angeles, California, në tetor të vitit 1981 nga kitaristi dhe vokalisti James Hetfield dhe bateristi Lars Ulrich, 5 muaj më vonë pasi ky i fundit kishte bërë shpallje në revistën lokale "The Recycler", në kërkim të muzikantëve të tjerë "metal" për të formuar një grup metal dhe qe takuar për herë të parë me James Hetfield-in.

Muzika e grupit është frymëzuar nga grupet e para "heavy metal" dhe "hard rock" si Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin e Scorpions, grupet e Valës së Re të "heavy metal"-it britanik (New Wave of British Heavy Metal) si Venom, Motörhead, Diamond Head, Saxon, Judas Priest e Iron Maiden, si dhe nga muzika e grupeve të para "punk rock" si The Ramones, The Sex Pistols dhe The Misfits.

Më 14 Mars 1982 Metallica u paraqitën (luajtën) për herë të parë para publikut tek Radio City në Anaheim - California me këtë përbërje: James Hetfield (vokal/kitarë ritmike), Lars Ulrich (bateri), Dave Mustaine (kitarë solo) dhe i sapo pranuari në grup Ron McGovney (kitarë bas).

Kill 'Em All është albumi i parë i MetallicA-s, i inçizuar në vitin 1983 nga Megaforce Records dhe Jon Zazula. Inçizohet në Rochester, New York në pak ditë dhe shënon një hap të rëndësishëm në rrymën e muzikës Metal të quajtur Thrash Metal. Këngët janë të karakterizuara nga ritme kitare të rënda (heavy riff) dhe solot e kitaristit Dave Mustaine që janë shumë të shpejta. Tekstet flasin për anarki, muzikë, dhunë e beteja urbane. Ky album ka edhe një pjesë instrumentale të quajtur Anesthesia-Pulling Teeth, ku dëgjohet vetëm kitara bas dhe bateria. Këngët më të suksesshme janë The Four Horsemen, Hit The Lights, No Remorse dhe padyshim Seek And Destroy. Kjo e fundit është kënga që mbyll të gjitha koncertet e grupit duke filluar nga viti 2006. Albumi mban firmën e James Hetfield kitarë/vokal, Lars Ulrich bateri, Dave Mustaine kitarë solo dhe Cliff Burton kitarë bas. MetallicA që i kishin përgatitur këngët para se të fillonin inçizimin e albumit, në udhëtimin nga San Francisco në New York e larguan nga grupi kitaristin Dave Mustaine për problemet që kishte me drogën dhe alkoolin, si dhe për sjelljet e dhunshme. Kitaristi Kirk Hammet nga grupi Exodus arrin në New York në kohë për të marrë pjesë në inçizimin e albumit dhe që nga ajo kohë ai është pjesëtar i pandashëm i grupit.

Ride The Lightning(1984) është albumi i dytë i MetallicA-s dhe shënon një rritje të nivelit muzikor dhe përmbajtjes së teksteve. Këngët janë më komplekse dhe albumi ka një strukturë në renditjen e këngëve që përsëritet edhe në albumet Master Of Puppets e ...And Justice For All. Këtu dalin në pah aftësitë e Kirk Hammet dhe solot e tij super të shpejta. Nga ana e teksteve albumi shënon një hap përpara duke trajtuar tema ekzistenciale si në Fade To Black, luftën dhe mbijetesën në For Whom The Bell Tolls, tema biblike në Creeping Death, dënimin me vdekje në Ride The Lightning. Pjesa e fundit është instrumentale, quhet The Call Of Ktulu dhe është frymëzuar nga vepra e shkrimtarit amerikan H.P. Lovecraft. Grupi vazhdon turneun në gjithë SHBA-në duke pasur një sukses të madh në paraqitjet "live".

Albumet: Kill 'Em All, Ride the Lightning, Master of Puppets, ...And Justice for All, Metallica, Load, ReLoad, Garage Inc., S&M, St. Anger, Death Magnetic

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Lars Ulrich (2004)
      Data e publikimit       :    korrik 25, 1983
      Pozicioni / Klasifikimi    :    #120
      Producent           :    Paul Curcio
             James Hetfield - Kitarë, Vokal
             Lars Ulrich - Bateri
             Kirk Hammett - Kitarë
             Cliff Burton - Bas Kitarë

Song

 • Hit The Lights
 • The Four Horsemen
 • Motorbreath
 • Jump in the Fire
 • Anesthesia - Pulling Teeth (Instrumental) - (Bass Solo)
 • Whiplash
 • Phantom Lord
 • No Remorse
 • Seek & Destroy
 • Metal Militia

Write

 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Mustaine
 • Hetfield
 • Hetfield/Ulrich/Mustaine
 • Burton
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Mustaine
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Mustaine

Ride the Lightning [3]

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
       Data e publikimit       :    July 27, 1984
       Pozicioni / Klasifikimi    :    #100
       Producent           :    Metallica
            James Hetfield - Guitar, Vocals
            Lars Ulrich - Drums
            Kirk Hammett - Guitar
            Cliff Burton - Bass

Song

 • Fight Fire With Fire
 • Ride the Lightning
 • For Whom the Bell Tolls
 • Fade to Black
 • Trapped Under Ice
 • Escape
 • Creeping Death
 • The Call of Ktulu (Instrumental)

Write

 • Hetfield/Ulrich/Burton
 • Hetfield/Ulrich/Burton/Mustaine
 • Hetfield/Ulrich/Burton
 • Hetfield/Ulrich/Burton/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Burton/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Burton/Mustaine
           Data e publikimit     :    March 3, 1986
           Pozicioni / Klasifikim   :    #29
           Producent         :    Metallica , Flemming Rasmussen
                 James Hetfield - Guitar, Vocals
                 Lars Ulrich - Drums
                 Kirk Hammett - Guitar
                 Cliff Burton - Bass

Song

 • Battery
 • Master of Puppets
 • The Thing That Should Not Be
 • Welcome Home (Sanitarium)
 • Disposable Heroes
 • Leper Messiah
 • Orion (Instrumental) - (Guitar Solo)
 • Damage, Inc.

Write

 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Burton/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Burton
 • Hetfield/Ulrich/Burton/Hammett

...And Justice For All [5]

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
          Data e publikimit       :    gusht 25, 1988
          Pozicioni / Klasifkimi     :    #6
          Producent           :    Metallica with Flemming Rasmussen
                 James Hetfield - Guitar, Vocals
                 Lars Ulrich - Drums
                 Kirk Hammett - Guitar
                 Jason Newsted - Bass

Song

 • Blackened
 • ...And Justice For All
 • Eye of the Beholder
 • One
 • The Shortest Straw
 • Harvester of Sorrow
 • The Frayed Ends of Sanity
 • To Live Is To Die - (Guitar Solo)
 • Dyers Eve
 • Hetfield/Ulrich/Newsted
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Burton
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
            Data e publikimit         :    gusht 13, 1991
            Pozicioni / Klasifkimi      :    #1
            Producent             :    Bob Rock , Hetfield & Ulrich
                   James Hetfield - Guitar, Vocals
                   Lars Ulrich - Drums
                   Kirk Hammett - Guitar
                   Jason Newsted - Bass

Song

 • Enter Sandman
 • Sad But True
 • Holier Than Thou
 • The Unforgiven
 • Wherever I May Roam
 • Don`t Tread On Me
 • Through the Never
 • Nothing Else Matters
 • Of Wolf and Man
 • The God That Failed
 • My Friend of Misery
 • The Struggle Within

Write

 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Newsted
 • Hetfield/Ulrich
           Data e publikimit       :    qershor 4, 1996
           Pozicioni / Klasifikimi    :    #1
           Producent           :    Bob Rock , Hetfield & Ulrich
                   James Hetfield - Guitar, Vocals
                   Lars Ulrich - Drums
                   Kirk Hammett - Guitar
                   Jason Newsted - Bass

Song

 • Ain`t My Bitch
 • 2x4
 • The House Jack Built
 • Untill It Sleeps
 • King Nothing
 • Hero of the Day
 • Bleeding Me
 • Cure
 • Poor Twisted Me
 • Wasting My Hate
 • Mama Said
 • Thorn Within
 • Ronnie
 • The Outlaw Torn

Write

 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
            Data e publikimit       :    nëntor 18, 1997
            Pozicioni / Klasifikimi    :    #1
            Producent           :    Bob Rock , Hetfield & Ulrich
                    James Hetfield - Guitar, Vocals
                    Lars Ulrich - Drums
                    Kirk Hammett - Guitar
                    Jason Newsted - Bass

Song

 • Fuel
 • The Memory Remains
 • Devil`s Dance
 • The Unforgiven II
 • Better Than You
 • Slither
 • Carpe Diem Baby
 • Bad Seed
 • Where the Wild Things Are?
 • Prince Charming
 • Law Man`s Lyric
 • Attitude
 • Fixxxer

Write

 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Newsted
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Hammett

Cover album - Garage inc [9]

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
             Data e publikimit       :    nëntor 24, 1998
             Pozicioni / Klasifikimi    :    #2
             Producent           :    Bob Rock , Hetfield & Ulrich
                    James Hetfield - Guitar, Vocals
                    Lars Ulrich - Drums
                    Kirk Hammett - Guitar
                    Jason Newsted – Bass
                    Cliff Burton - Bass on Am I Evil? and Blitzkrieg

Cd 1 New Recordings ‘98

Song

 • Free Speach For the Dumb
 • It`s Electric
 • Sabbra Cadabra
 • Turn the Page
 • Die, Die My Darling
 • Loverman
 • Mercyful Fate
 • Astronomy
 • Whiskey in the Jar
 • Tuesday`s Gone
 • The More I See

Write

 • Morris/Wainwright/Molaney/Roberts
 • Harris/Tatler
 • Black Sabbath
 • Bob Seger
 • Danzig
 • Shermann/Diamond
 • Cave
 • S. Pearlman/A. Bouchard/J. Bouchard
 • Traditional
 • Collins/Van Zandt

8Morris/Wainwright/Molaney/Roberts

Cd 2

Song

Garage Days Re-Revisited ‘87

 • Helpless
 • The Small Hours
 • The Wait
 • Crash Course in Brain Surgery
 • Last Caress-Green Hell

Garage Days Revisited ‘84

 • Am I Evil
 • Blitzkrieg

B-sides One-Offs ’88-‘91

 • Breadfan
 • The Prince
 • Stone Cold Crazy
 • So What?
 • Killing Time

Motorheadache ‘95

 • Overkill
 • Damage Case
 • Stone Dead Forever
 • Too Late Too Late

Write

Garage Days Re-Revisited ‘87

 • Harris/Tatler
 • Holocaust
 • Killing Joke
 • Shelley/Bourge/Phillips
 • Danzig

Garage Days Revisited ‘84

 • Jones/Smith/Sirotto
 • Harris/Tatler

B-sides one-offs ’88-‘91

 • Mercury/May/Taylor/Deacon
 • Phillips/Shelley/Bourge
 • Harris/Tatler
 • Exall/Culmer
 • Sweet Savage

Motorheadache ‘95

 • Kilmister/Clarke/Taylor
 • Kilmister/Clarke/Taylor/Farren
 • Kilmister/Clarke/Taylor
 • Kilmister/Clarke/Taylor

Live album - S&M Album [10]

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
        Data e publikimit     :    nëntor 23, 1999
        Pozicioni / Klasifiki   :    #2
        Producent         :    Bob Rock, Hetfield, Ulrich, & Kamen
              James Hetfield - Guitar, Vocals
              Lars Ulrich - Drums
              Kirk Hammett - Guitar
              Jason Newsted – Bass
              Michael Kamen - Conductor of the San Francisco Symphony Orchestra  	

Cd1 Song

 • The Ecstasy of Gold ( Live )
 • The Call of Ktulu ( Live )
 • Master of Puppets ( Live )
 • Of Wolf and Man ( Live )
 • The Thing That Should Not Be ( Live )
 • Fuel ( Live )
 • The Memory Remains ( Live )
 • No Leaf Clover ( Live )
 • Hero of the Day ( Live )
 • Devil`s Dance ( Live )
 • Beeding Me ( Live )

Write

 • Hetfield/Ulrich/Burton/Mustaine
 • Hetfield/Ulrich/Burton/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Hammett

Cd 2 Song

 • Nothing Else Matters ( Live )
 • Untill It Sleeps ( Live )
 • For Whom the Bell Tolls ( Live )
 • - Human ( Live )
 • Wherever I May Roam ( Live )
 • The Outlaw Torn ( Live )
 • Sad But True ( Live )
 • One ( Live )
 • Enter Sandman ( Live )
 • Battery ( Live )

Write

 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Burton
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich
 • Hetfield/Ulrich/Hammett
 • Hetfield/Ulrich
            Data e publikimit     :  qershor 5, 2003
            Pozicioni / Klasifiki   :  #1
            Producent         :  Bob Rock & Metallica
                  James Hetfield - Guitar, Vocals
                  Lars Ulrich - Drums
                  Kirk Hammett - Guitar
                  Robert Trujillo - Bass
             	

Song

 • Frantic
 • St. Anger
 • Some Kind of Monster
 • Drity Window
 • Invisible Kid
 • My World
 • Shoot Me Again
 • Sweet Amber
 • The Unnamed Feeling
 • Purify
 • All Within My Hands

Write

 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Rock
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Rock
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Rock
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Rock
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Rock
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Rock
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Rock
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Rock
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Rock
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Rock
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Rock
            Data e publikimit     :    shtator 12, 2008
            Pozicioni / Klasifiki   :    #1
            Producent         :    Rick Rubin
                  James Hetfield - Guitar, Vocals
                  Lars Ulrich - Drums
                  Kirk Hammett - Guitar
                  Robert Trujillo - Bass
             	

Song

 • That Was Just Your Life
 • The End of the Line
 • Broken, Beat & Scarred
 • The Day That Never Comes
 • All Nightmare Long
 • Cyanide
 • The Unforgiven III
 • The Judas Kiss
 • Suicide & Redemption
 • My Apocalypse

Write

 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Trujillo
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Trujillo
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Trujillo
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Trujillo
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Trujillo
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Trujillo
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Trujillo
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Trujillo
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Trujillo
 • Hetfield/Ulrich/Hammett/Trujillo
 • ...And Justice for All
 1. One
 • Black Album
 1. Enter Sandman
 2. The Unforgiven
 3. Nothing Else Matters
 4. Wherever I May Roam
 5. Sad But True
 • Load
 1. Untill It Sleeps
 2. Hero of the Day
 3. Mama Said
 4. King Nothing
 • ReLoad
 1. Fuel
 2. The Memory Remains
 3. The Unforgiven II
 • Garage inc
 1. Turn the Page
 2. Whiskey in the Jar
 • Live album - S&M Album
 1. No Leaf Clover ( Live )
 • St. Anger
 1. St. Anger
 2. Frantic
 3. The Unnamed Feeling
 4. Some Kind of Monster
 • Death Magnetic
 1. The Day That Never Comes
 2. All Nightmare Long
 3. Broken, Beat & Scarred

Killing Time -Original: Sweet Savage 1981 (Campbell,Bates,Flemming,Haller)

Let It Loose -Orignal: Savage (Bradley,Dawson)

Am I Evil? -Original: Diamond Head - "Lightning to the nations" (Tatler/Harris) 1980.

Astronomy -Original: Blue Õyster Cult

Crash Course in Brain Surgery -Original: Budgie - "CCIBS single" (Shelley/Bourge/Phillips)

Damage Case -Original: Motorhead

Die Die My Darling -Original: Misfits

Free Speech for the Dumb -Original: Discharge 1982

Green Hell -Original: The Misfits 1983

Helpless -Original: Diamond Head (Tatler,Harris)

It's Electric -Original: Diamond head(Lightning to the nation"

Last Caress -Original: The Misfits (Danzig) 1978

Loverman -Original: Nick Cave

Mercyful Fate medley -Original: Mercyful fate

The More I See - Original: Released by Discharge in 1984 as a single.

Overkill -Original: Motorhead

Phantom of the Opera -Original: Iron Maiden

The Prince -Original: Diamond head

Run to the Hills -Original: Iron Maiden (Harris) 1982

Sabra Cadabra -Original: Black Sabbath

The Small Hours -Orginal: Holocaust (Holocaust)

So What? -Original: The Anti-Nowhere League - "We Are the League" 1981 (Exall,Culmer)

Stone Cold Crazy Original: Queen in 1974 (Mercury,May,Taylor,Deacon)

Tuesday's Gone -Original: Lynyrd Skynyrd (1973)

Too Late, Too Late -Original: Motorhead

Turn the Page -Original: Bob Seger

The Wait -Original: Killing Joke 1980 (Killing Joke)

Whiskey in the Jar -Original: Thin Lizzy

Polemika me Napster-in

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2000, Metallica zbuloi se një demo e këngës së saj "I Disappear", e cila supozohej të publikohej në kombinim me kolonën zanore të "Mission: Impossible II", po merrte transmetim radiofonik. Duke gjurmuar burimin e rrjedhjes, grupi e gjeti skedarin në rrjetin e ndarjes së skedarëve Napster, dhe gjithashtu zbuloi se i gjithë katalogu i grupit ishte i disponueshëm falas. Metallica ngriti një padi në Gjykatën e Qarkut të SHBA, Qarku Qendror i Kalifornisë, duke pretenduar se Napster ka shkelur tre seksione të ligjit: shkeljen e të drejtës së autorit, përdorimin e paligjshëm të ndërfaqes audio dixhitale dhe Aktin e Organizatave të Ndikuara dhe të Korruptuara nga Raketi (RICO).[

Largimi i Newsted-it, Albumi St. Anger

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarjet e fundit, album i dhjetë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 gusht 2016, grupi njoftoi përmes faqes së tyre të internetit se albumi i tyre i dhjetë në studio, Hardwired... to Self-Destruct, do të publikohej në mbarë botën më 18 nëntor 2016, nëpërmjet label-it të tyre të pavarur, Blackened Recordings. Ata gjithashtu zbuluan listën e këngëve, kopertinën e albumit dhe publikuan një video muzikore për këngën e parë të albumit, "Hardwired". Albumi u publikua siç ishte planifikuar dhe debutoi në numrin një në Billboard 200.

Year Band Recordings
Rhythm Guitarist,
Lead Vocalist
Lead Guitarist Bassist Drummer
1981 James Hetfield Lloyd Grant James Hetfield[5] Lars Ulrich A version of Hit the Lights for the first pressing of the Metal Massacre compilation
1982 James Hetfield Dave Mustaine Ron McGovney Lars Ulrich No Life 'Til Leather demo, later pressing of the Metal Massacre compilation
1982-1983 James Hetfield Dave Mustaine Cliff Burton Lars Ulrich 2 Track Demo (gjithashtu njohur si "Megaforce Demo")
1983-1986 James Hetfield Kirk Hammett Cliff Burton Lars Ulrich Kill 'Em All, Ride the Lightning, Master of Puppets
1986-2001 James Hetfield Kirk Hammett Jason Newsted Lars Ulrich Garage Days Re-Revisited, ...And Justice for All, Metallica, Load, ReLoad, Garage Inc., S&M
2001-2003 James Hetfield Kirk Hammett (Bob Rock - Stand-in during recording sessions) Lars Ulrich St. Anger
2003-present James Hetfield Kirk Hammett Robert Trujillo Lars Ulrich St. Anger live bonus disc, Some Kind Of Monster, Untitled Metallica album (2007)
 • Kill 'Em All (1983)
 • Ride the Lightning (1984)
 • Master of Puppets (1986)
 • ...And Justice for All (1988)
 • Metallica (1991)
 • Load (1996)
 • Reload (1997)
 • St. Anger (2003)
 • Death Magnetic (2008)
 • Hardwired... to Self-Destruct (2016)
 • 72 Seasons (2023)

Çmimet dhe vlerësimet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Metallica ka fituar shtatë shpërblime Grammy Awards:

MTV Video Music Awards:

American Music Awards:

 • 1996: Favorite Artist: Heavy Metal/Hard Rock: Metallica - Load
 • 1996: Favorite Metal/Hard Rock Song - "Until it Sleeps"

Bammies:

Billboard Music Awards:

 • 1997: Billboard Rock and Roll Artist of the Year: Metallica (RIAA Diamond Award)
 • 1999: Catalog Artist of the Year: Metallica
 • 1999: Catalog Album of the Year: Metallica (The Black Album)

Governor's Award:

 • 2004: Governor's Award - Metallica

Kerrang! awards:

 • 2003: Hall of Fame[6]
 1. ^ title= Metallica.com Arkivuar 6 dhjetor 2006 tek Wayback Machine - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 2. ^ bbc.co.uk - Biografia e artistëve - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 3. ^ Metallica.com - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 4. ^ "So What! The Good, The Mad, and The Ugly" Arkivuar 5 gusht 2016 tek Wayback Machine - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 5. ^ Metallica Arkivuar 10 korrik 2013 tek Wayback Machine - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 6. ^ Metallica, hyrja Arkivuar 17 mars 2007 tek Wayback Machine - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]