Lars Ulrich

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lars Ulrich
Lars Ulrich by Gage Skidmore.jpg
Lars Ulrich
Lindi më 26 Dhjetor 1963
Vendlindja Gentofte Municipality, Danimarka
Kombësia Danez
Nënshtetësia Daneze
Profesioni Muzikant, Baterist (Metallica)
I njohur për  Muzikant, Baterist, Aktor
Bashkëshortja Jessica Miller

Lars Ulrich (lindur më 26 Dhjetor, 1963) është një muzikant, aktor nga Danimarka. Njihet si bateristi dhe bashkë themeluesi i grupit heavy/thrash metal Metallica[1]. Ai është djali i lojtarit të tenisit Torben Ulrich dhe nipi i lojtarët të tenisit Einer Ulrich. Ai vet ka luajtur tenis në moshë të re dhe u shpërngul në Los Angeles në moshë 16 vjeqare që të trajnohet profesionalisht. Pasi publikoi një reklam të quajtur The Recycler ai u takua me vocalistin/gitaristin James Hetfield dhe formuan grupin Metallica.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ulrich kishte lindur në një familje të klasës së sipërme të mesme[2] në Gentofe të Danimarkës. Ai ishte djali i lojtarit profesional të Tenisit Torben Ulrich, dhe po ashtu gjyshi i tij nga babai ishte Einer Ulrich i cili po ashtu ishte lojtar Tenisi. Gjyshja e tij nga babai, Ulla Meyer vinte nga një familje Hebreje, kshtu që gjyshi i Larsit u vra nga Nazistët gjatë luftë së dytë botërore[3]. Saksofonisti Dexter Gordon ishte kumbari i Larsit, dhe po ashtu ishte miku i fëmijrisë së Neneh Cherry.[4]

Në Shkurt të 1973, Babai i Larsit kishte marë 5 bileta për një koncert të Deep Purple i cili do të mbahej në të njëjtin stadium në të cilin do të mbahej një turne tenisi në të cilin ai do të luante. Pasi njëri nga shokët e tij nuk mund të shkonte, atëherë ata ja dhanë biletën Larsit 9 vjeqarë, të cilit i la aq shumë përshtypje sa që i bleu albumin e tyre të parë të quajtur Fireball[5], dhe nga aty filloi dashuria e tij ndaj muzikës, më saktësisht muzikës Rock and roll dhe më von Heavy metal. Ai bleu setin e tij të parë të baterive Ludwig nga gjyshja e tij rreth moshës 12 ose 13 vjeqare. Ai si fillim dashti të luante tenis dhe u shpërngul në SHBA në verë të 1980.

Në dokumentarin Anvil: The story of Anvil, Ulrich tregon se duke parë një shfaqje të Y&T[6] ai zgjodhi të bëhej Muzikant. Ai vërejti një grup nga Londra të quajtur Diamond Head dhe i pëlqeu aq shumë saqë i bleu një Album dhe shkoi nga San FranciscoLondër për ti parë drejt për së drejti. Kur u kthye në Amerikë, ai vendosi një reklam në gazetat lokale se po kërkonte dikë me të cilin të formonte një grup. James Hetfield i'u përgjigj dhe kështu u formua Metallica.[1]

Metallica logo

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1981, Ulrich takoi Hetfield në Downey, të Kalifornisë dhe formuan grupin heavy metal të quajtur Metallica . Emri "Metallica" e mori nga një shokë, Ron Quintana, i cili po kërkonte emra për një grup heavy metal që ai po e krijonte, dhe Metallica ishte njëra nga opsionet, po ashtu edhe "Metal Mania". Ulrich e bindi atë që të zgjidhte "Metal Mania" dhe për vete zgjodhi Metallica.[7]

Ai u bë i njohur si pioneri i luajtjes së shpejt së baterive thrash/heavy, e paraqitur në shumë këngë të Metallikës; "Metal Militia" nga albumi Kill em All; "Fight fire with fire" nga albumi Ride the lightning; "Battery" dhe "Damage Inc." nga albumi Master of Puppets; dhe "Dyers Eve" nga albumi ...And justice for all. Ai po ashtu ka pasur vëmendje të madhe dhe popullaritet nga, si fillim vet grupi dhe nga teknika e tij e veqantë e luajtjes së baterive, si për shembull teknika double bass drum në këngën "One" (...And justice for all) dhe "Damage Inc.". Që nga krijimi i Metallikës, Ulrich u adoptoua me një stil më të lehtë, nga një set baterishë me 9 pjesë në atë 7 pjesësh.

Lars në 2008

Ai mori pjesë në filmin e parë në një origjinale të HBO[8] e quajtur Hemingway & Gellhorn, e cila filloi filmimin në Mars të 2011 dhe përfundoi në Maj të 2012. Ai po ashtu mori pjesë në filmin Get Him to the Greek[9] si vet ai (d.m.th. personazhi ishte vet ai), dhe si partner i Jackie Q.[10]

Në 2012, Lars ishte kryesori në dokumentarin "Mission to Lars" (Misioni drejt Larsit). Filmi i Kate dhe Will Spicer, tregon na merr ne në një udhëtim drejt Tomit, i cili jetonte në Devon, Angli dhe që kishte sindromën Fragile X[11], i cili dëshironte të takonte Larsin.

Që të shtendoset pas një koncerti, Ulrich ndëgjon muzikë jazz.


Filmat
Viti Titulli Roli Shënime
2014 Some Kind of Monster[12] Vetvetja Dokumentar
2010 Get him to the Greek[9] Vetvetja
2012 Hemingway & Gellhorn Joris Ivens Film origjinal i HBO
2012 Mission to Lars Vetvetja Film Dokumentar
2013 Metallica: Through the never[13] Vetvetja
2016 Radio Dreams[14] Vetvetja

Përurimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me vendosjen e Lars Ulrich dhe anëtarëve të tjerë të Metallikës siq janë James Hetfield, Kirk Hammet, Cliff Burton dhe Robert Trujillo në Rock and Roll Hall of Fame[15] në 2009, Ulrich u bë danezi i parë që e kishte atë titull nderi.[16]

Ndërsa në vitin 2016 kishte nderin të përuronte një ndër bandat e tija më të pëlqyera e cila ishte Deep Purple në Rock Hall of Fame.


Pajisjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seti i baterive momentale (2016–present)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Drums – Tama Starclassic Maple, Deeper Purple finish.[17] [18] Ulrich përdorë të njëjtin set baterishë, me ngjyrë jeshile, në studio. Në 2013, Ulrich filloi të përdorë setin e baterive silver që për herë të fundit u pa në xhirimet e S&M.
  • 10"×8" Tom
  • 12"×10" Tom
  • 16"×14" Floor Tom
  • 16"×16" Floor Tom
  • 22"×16" Bass Drum (×2)
  • 14"×6.5" Lars Ulrich Signature Snare Drum
   • Note: Ulrich përdor daullen standarde Lars Ulrich LU1465 live në koncerte (diamond plate), ndërsa përdorë të dyja LU1465 dhe LU1465BB (bell brass) në studio, varet nga tingulli që dëshiron.
 • Cymbals – Zildjian[19][20]
  • 14" A Custom Dyno Beat Hi-Hats
  • 17" A Custom Projection Crash
  • 18" A Custom Projection Crash (×2)
  • 19" A Custom Projection Crash
  • 18" Oriental China Trash (used as a ride)
  • 20" Oriental China Trash
   • Note: Ulrich shpesh do të përdorë 22" Custom Ping Ride kur luan live. Ai po ashtu ka përdorur splash cymbals në turne të kaluara.
 • DrumheadsRemo
  • Toms – Coated Emperor | Ebony Ambassador
  • Bass – Clear Powerstroke 3/Powersonic (depending on venue)| Ebony Powerstroke 3
  • Snare – Coated Controlled Sound (black dot on reverse) | Clear Hazy Ambassador
   Lars Ulrich - Bateritë
 • Hardware – Tama and Drum Workshop
  • Tama IronCobra Power-Glide Single Pedal (×2)
  • Tama IronCobra Lever-Glide Hi-Hat Stand
  • Tama Roadpro Cymbal Stand w/Counterweight (×2)
  • Tama Roadpro Cymbal Stand (×3)
  • Tama Roadpro Double Tom Stand
  • Tama Roadpro Snare Stand
  • Tama Cymbal Holder (×2)
  • Tama Multi-Clamp (×2)
  • Tama Hi-Hat Attachment
  • Tama Ergo-Rider Drum Throne
  • DW Drop-Lock Hi-Hat Clutch
 • Other
  • Ahead Lars Ulrich Signature Sticks (1994–present)
  • Calato Regal Tip Lars Ulrich Signature sticks (1981–1993)


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Metallica
 2. ^ Familja
 3. ^ Lufta e Dytë Botërore
 4. ^ Bethlehem Records
 5. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Fireball_(album)
 6. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Y%26T
 7. ^ Crocker, Chris (1993). Metallica: The Frayed Ends of Metal. St. Martin's Press. fq. 25, 26. ISBN 0312086350. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ https://www.hbo.com/
 9. ^ a b http://www.imdb.com/title/tt1226229/
 10. ^ http://www.imdb.com/title/tt1226229/
 11. ^ https://ghr.nlm.nih.gov/condition/fragile-x-syndrome
 12. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Some_Kind_of_Monster_(film)
 13. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Metallica:_Through_the_Never
 14. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Radio_Dreams
 15. ^ https://www.rockhall.com/
 16. ^ "Rock and Roll Hall of Fame - Ulrich". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "TAMA – artist profile – Lars Ulrich" (në japonisht). Tamadrum.co.jp. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 qershor 2008. Marrë më tetor 30, 2011.
 18. ^ "Lars Ulrich Worldwired Kit". Tama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 prill 2017. Marrë më 18 shkurt 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Lars Ulrich profile". Zildjian.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 maj 2018. Marrë më gusht 4, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 janar 2015. Marrë më 18 shkurt 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)