Black Sabbath

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Black Sabbath
Black Sabbath 1999-12-16 Stuttgart.jpg
Black Sabbath
Informacione
PrejardhjaFlag of England.svg Birmingham, Angli
ZhanriHeavy Metal
LabelVertigo
Warner Bros.
Sanctuary
Castle
I.R.S.
EMI
Reprise
Epic
Fontana
Vite aktiv1968 - 2006; 2011 -
Bashkëpunim(e) meHeaven and Hell
Iommi
GZR
Anëtarët
Ozzy Osbourne
Tony Iommi
Geezer Butler
Bill Ward
Ish-anëtarët
Ronnie James Dio
Vinny Appice
Ian Gillan
Geoff Nicholls
Tony Martin
Cozy Powell
Neil Murray
Bobby Rondinelli
Laurence Cottle
Terry Chimes
Jo Burt
Bob Daisley
Bev Bevan
Dave Spitz
Eric Singer
Glenn Hughes
David Donato
Ray Gillen
Webfaqja
black-sabbath.com


Black Sabbath është një bend i muzikës heavy metal, i formuar në Birmingham, Angli në vitin 1968 nga Ozzy Osbourne, Tony Iommi, Geezer Butler, Bill Ward dhe akoma në aktivitet me të njejtët anëtarë.

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Black Sabbath (1970)
 • Paranoid (1970)
 • Master of Reality (1971)
 • Volume 4 (1972)
 • Sabbath Bloody Sabbath (1973)
 • Sabotage (1975)
 • Technical Ecstasy (1976)
 • Never Say Die (1978)
 • Heaven and Hell (1980)
 • Mob Rules (1981)
 • Born Again (1983)
 • Seventh Star (1986)
 • The Eternal Idol (1987)
 • Headless Cross (1989)
 • Tyr (1990)
 • Dehumanizer (1992)
 • Cross Purposes (1994)
 • Forbidden (1995)
 • 13 (2013)

Videografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.