Sofia Kovalevska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sofya Kovalevskaya
Софья Ковалевская
Kovalevskaya in 1880
U lind në
Sofya Vasilyevna Korvin-Krukovskaya

(1850-01-15)15 janar 1850
Moscow, Russia
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Stockholm, Sweden
Vendi i prehjesNorra begravningsplatsen
Emrat e tjerë
 • Sophie Kowalevski
 • Sophie Kowalevsky
ShkollimiUniversity of Göttingen (PhD)
Njohur për
Bashkëshorti/jaVladimir Kovalevskij (m. 1868; died 1883)
FëmijëSofia (1878)
Karriera shkencore
FushatMathematics, Mechanics
Institucionet
Teza (1874)
Këshilltarët e doktoraturësKarl Weierstrass

Sofya Vasilyevna Kovalevskaya ( rusisht: Софья Васильевна Ковалевская ), i lindur Korvin-Krukovskaya ( 15 January [ – 10 shkurt 1891), ishte një matematiciente ruse e cila dha një kontribut të rëndësishëm në analizë, ekuacione diferenciale të pjesshme dhe mekanikë . Ajo ishte një pioniere për gratë në matematikë në mbarë botën - gruaja e parë që mori një doktoraturë (në kuptimin modern) në matematikë, gruaja e parë e emëruar në postin e profesorit të plotë në Evropën veriore dhe një nga gratë e para që punoi për një shkencë shkencore. ditar si redaktor. Sipas historianes së shkencës Ann Hibner Koblitz, Kovalevskaya ishte "shkencëtarja më e madhe e njohur gjate shekullit të njëzetë".[1]:255

Historiani i matematikës Roger Cooke shkruan:

... sa më shumë të mendoj për jetën e saj dhe të marr parasysh madhësinë e arritjeve të saj, të vendosura përballë peshës së pengesave që duhej të kapërcente, aq më shumë e admiroj. Për mua ajo ka marrë një staturë heroike të arritur nga shumë pak njerëz të tjerë në histori. Për të hyrë, siç bëri ajo, në akademi, një botë që pothuajse asnjë grua nuk e kishte eksploruar ende, dhe për rrjedhojë, për të qenë objekt i shqyrtimit kureshtar, ndërkohë që një shoqëri dyshuese e shikonte, gjysmë-pret që ajo të dështonte, kërkonte guxim dhe vendosmëri të jashtëzakonshme. Për të arritur, siç bëri ajo, të paktën dy rezultate madhore me vlerë të qëndrueshme për bursë, është dëshmi e një talenti të konsiderueshëm, të zhvilluar përmes disiplinës së hekurt.[2]:1

Motra e saj ishte socialistja Anne Jaclad.

Ka disa transliterime alternative të emrit të saj. Ajo vetë përdori Sophie Kowalevski (ose herë pas here Kowalevsky) në botimet e saj akademike.

Sfondi dhe edukimi i hershëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sofya Kovalevskaya (i mbiquajtur Korvin-Krukovskaya) lindi në Moskë, i dyti nga tre fëmijët. Babai i saj, gjeneral Vasily Vasilyevich Korvin-Krukovsky, shërbeu në Ushtrinë Perandorake Ruse si kreu i Artilerisë së Moskës përpara se të tërhiqej në Palibino, pasuria e tij familjare në rajonin e Vitebsk në 1858, kur Kovalevskaya ishte tetë vjeç. Ai ishte një anëtar i fisnikërisë së vogël, me origjinë të përzier (Bela) Ruso-Polake (polake nga ana e babait të tij), me prejardhje të pjesshme të mundshme nga familja mbretërore Corvin e Hungarisë, dhe shërbeu si Marshall i Fisnikërisë për provincën Vitebsk. (Mund të ketë pasur edhe disa prejardhje rome nga ana e babait.[3] )

Nëna e saj, Yelizaveta Fedorovna Shubert (Schubert), rrjedh nga një familje emigrantësh gjermanë në Shën Petersburg, të cilët jetonin në ishullin Vasilievsky . Stërgjyshi i saj nga nëna ishte astronomi dhe gjeografi Friedrich Theodor Schubert (1758−1825), i cili emigroi në Rusi nga Gjermania rreth vitit 1785. Ai u bë anëtar i plotë i Akademisë së Shkencave të Shën Petersburgut dhe kreu i observatorit të saj astronomik. Djali i tij, gjyshi i Kovalevskaya nga nëna, ishte gjenerali Theodor Friedrich von Schubert (1789−1865), i cili ishte kreu i shërbimit topografik ushtarak dhe një anëtar nderi i Akademisë Ruse të Shkencave, si dhe drejtor i muzeut Kunstkamera.

Prindërit e Kovalevskaya i dhanë asaj një arsim të hershëm. Në periudha të ndryshme, qeveritarët e saj ishin folës amtare të anglishtes, frëngjishtes dhe gjermanishtes. Kur ishte 11 vjeç, ajo ishte e intriguar nga një shije paraprake e asaj që do të mësonte më vonë në mësimet e saj në llogaritje; muri i dhomës së saj ishte mbuluar me faqe nga shënimet e leksioneve të Ostrogradsky, të mbetura nga ditët studentore të babait të saj.[4] Ajo u ligjërua privatisht në matematikën fillore nga Iosif Ignatevich Malevich.

Fizikanti Nikolai Nikanorovich Tyrtov vuri në dukje aftësinë e saj të pazakontë kur arriti të kuptonte librin e tij duke zbuluar vetë një ndërtim të përafërt të funksioneve trigonometrike të cilat nuk i kishte hasur ende në studimet e saj. [5] Tyrtov e quajti atë një " Paskal të ri" dhe sugjeroi që t'i jepej një shans për të ndjekur studime të mëtejshme nën perkujdesjen e N. Strannoliubskii.[6] Në 1866-1867 ajo kaloi pjesën më të madhe të dimrit me familjen e saj në Shën Petersburg, ku iu ofrua mësime private nga Strannoliubskii, një avokat i njohur i arsimit të lartë për gratë, i cili i mësoi llogaritjet e saj. Gjatë së njëjtës periudhë, djali i një prifti vendas e prezantoi motrën e saj Anën me idetë progresive të ndikuar nga lëvizja radikale e viteve 1860, duke i siguruar asaj kopje të revistave radikale të kohës që diskutonin nihilizmin rus.

Pasi shkrimtari i famshëm Ivan Turgenev përdori fjalën "nihilist" për t'iu referuar Bazarovit, heroit të ri të romanit të tij të vitit 1862 "Baballarët dhe Fëmijët", një segment i caktuar i "njerëzve të rinj" e përvetësoi gjithashtu këtë emër, pavarësisht konotacionet e saj negative në shumicën e qarqeve... Për nihilistët, shkenca dukej se ishte mjeti më efektiv për të ndihmuar masën e njerëzve për një jetë më të mirë. Shkenca i shtyu barrierat e fesë dhe besëtytnive dhe "provoi" përmes teorisë së evolucionit se revolucionet shoqërore (paqësore) ishin mënyra e natyrës. Për nihilistët e hershëm, shkenca ishte praktikisht sinonim i së vërtetës, përparimit dhe radikalizmit; kështu, ndjekja e një karriere shkencore nuk shihej në asnjë mënyrë si një pengesë për aktivizmin social. Në fakt, ajo u pa si një nxitje pozitive për forcat progresive, një goditje aktive kundër prapambetjes.[7]:2–4

Megjithë talentin e saj të dukshëm për matematikën, ajo nuk mundi ta përfundonte shkollimin e saj në Rusi. Në atë kohë, gratë nuk lejoheshin të ndiqnin universitetet në Rusi dhe në shumicën e vendeve të tjera. Për të studiuar jashtë vendit, Kovalevskaya kishte nevojë për leje me shkrim nga babai i saj (ose burri). Prandaj, në 1868 ajo lidhi një "martesë fiktive" me Vladimir Kovalevskij, një student i ri i paleontologjisë, botues librash dhe radikal, i cili ishte i pari që përktheu dhe botoi veprat e Çarls Darvinit në Rusi. Ata u shpërngulën nga Rusia në Gjermani në 1869, pas një qëndrimi të shkurtër në Vjenë, për të ndjekur studimet e avancuara.[8]

Kovalevskaya në 18 vjeç

Në prill 1869, pas qëndrimit të shkurtër të Sofjes dhe Vladimirit në Vjenë, ku ajo ndoqi leksionet e fizikës në universitet, ata u transferuan në Heidelberg . Me përpjekje të mëdha, ajo mori lejen për të audituar klasat me miratimin e profesorëve në Universitetin e Heidelberg . Atje ajo ndoqi kurse në fizikë dhe matematikë nën mësues të tillë si Hermann von Helmholtz, Gustav Kirchhoff dhe Robert Bunsen.[1]:87–89Vladimiri, ndërkohë, vazhdoi në Universitetin e Jenës për të ndjekur doktoraturën në paleontologji.

Në tetor 1869, pak pasi ndoqi kurset në Heidelberg, ajo vizitoi Londrën me Vladimirin, i cili kaloi kohë me kolegët e tij Thomas Huxley dhe Charles Darwin, ndërsa ajo ishte e ftuar të merrte pjesë në sallonet e së dielës së George Eliot . [8] Atje, në moshën nëntëmbëdhjetë vjeçare, ajo u takua me Herbert Spencer dhe u drejtua në një debat, me nxitjen e Eliot, mbi "kapacitetin e gruas për mendim abstrakt". Edhe pse nuk ka asnjë shënim për detajet e bisedës së tyre, ajo sapo kishte përfunduar një kurs leksionesh në Heidelberg mbi mekanikën, dhe ndoshta thjesht mund të ketë përmendur ekuacionet e Euler-it që rregullojnë lëvizjen e një trupi të ngurtë (shih seksionin vijues). Xhorxh Eliot po shkruante në atë kohë Middlemarch, në të cilin gjen fjalinë mbresëlënëse: "Me pak fjalë, gruaja ishte një problem i cili, duke qenë se mendja e zotri Brooke ndihej e zbrazët përpara saj, vështirë se mund të ishte më pak e ndërlikuar se rrotullimet e një trupi të parregullt. " [9] Kjo ishte shumë përpara se ajo të jepte kontributin e saj të dukshëm të " Kovalevskaya top " në listën e shkurtër të shembujve të njohur të lëvizjes së ngurtë të trupit të integruar (shih seksionin vijues).

Në tetor 1870, Kovalevskaya u transferua në Berlin, ku filloi të merrte mësime private me Karl Weierstrass, pasi universiteti nuk e lejonte as të auditonte klasat. Ai ishte shumë i impresionuar me aftësitë e saj matematikore, dhe gjatë tre viteve të mëvonshme i mësoi asaj të njëjtin material që përfshinte leksionet e tij në universitet.

Në 1871 ajo udhëtoi për një kohë të shkurtër në Paris së bashku me Vladimirin për të ndihmuar në Komunën e Parisit, ku Kovalevskaya mori pjesë në të plagosurit dhe motra e saj Anyuta ishte aktive në Komunë.[1]:104–106 Me rënien e Komunës, megjithatë, si Anyuta ashtu edhe bashkëshorti i saj i ligjit të zakonshëm Victor Jaclard, i cili ishte udhëheqës i kontigjentit të Gardës Kombëtare të Montmartre dhe një Blanquiste i shquar, u arrestuan. Megjithëse Anyuta arriti të arratisej në Londër, Jaclard u dënua me ekzekutim. Megjithatë, me ndihmën e babait të Sofjes dhe Anyutës, gjeneral Krukovskit, i cili kishte ardhur urgjentisht në Paris për të ndihmuar Anyutën dhe i cili i shkroi Adolphe Thiers duke kërkuar mëshirë, ata arritën të shpëtonin Victor Jaclard.[1]:107–108

Kovalevskaya u kthye në Berlin dhe vazhdoi studimet me Weierstrass për tre vjet të tjera. Në 1874 ajo paraqiti tre dokumente - mbi ekuacionet diferenciale të pjesshme, mbi dinamikën e unazaveSaturnit dhe mbi integralet eliptike - në Universitetin e Göttingen- it si teze e doktoratures. Me mbështetjen e Weierstrass, kjo i dha asaj një doktoraturë në matematikë, pasi Weierstrass arriti ta përjashtonte nga provimet e zakonshme me gojë.[8]

Kështu, Kovalevskaya u bë gruaja e parë që mori një doktoraturë (në kuptimin modern të fjalës) në matematikë. Punimi i saj mbi ekuacionet diferenciale të pjesshme përmban atë që tani njihet zakonisht si teorema Cauchy–Kovalevskaya, e cila vërteton ekzistencën dhe analiticitetin e zgjidhjeve lokale për ekuacione të tilla në kushte fillestare/kufitare të përcaktuara në mënyrë të përshtatshme.

Vitet e fundit në Gjermani dhe Suedi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kovalevskaya në 1890
Varri i Kovalevskaya, Norra begravningsplatsen

Në 1874, Kovalevskaya dhe burri i saj Vladimir u kthyen në Rusi, por Vladimiri nuk arriti të siguronte një post profesori për shkak të besimeve të tij radikale. (Kovalevskaya nuk do të ishte konsideruar kurrë për një pozicion të tillë për shkak të gjinis se saj. ) Gjatë kësaj kohe ata provuan një sërë skemash për të mbështetur veten, duke përfshirë zhvillimin e pasurive të paluajtshme dhe përfshirjen me një kompani nafte. Por në fund të viteve 1870 ata zhvilluan probleme financiare, duke çuar në falimentim.[10][1]

Në 1875, për një arsye të panjohur, ndoshta vdekja e babait të saj, Sofia dhe Vladimir vendosën të kalonin disa vite së bashku si një çift i vërtetë i martuar. Tre vjet më vonë lindi vajza e tyre, Sofia (e quajtur "Fufa"). Pas gati dy vjetësh të përkushtuar ndaj rritjes së vajzës së saj, Kovalevskaya e vuri Fufa nën kujdesin e të afërmve dhe miqve, rifilloi punën e saj në matematikë dhe u largua nga Vladimir për atë që do të ishte hera e fundit.

Vladimiri, i cili gjithmonë kishte pësuar ndryshime të rënda të humorit, u bë më i paqëndrueshëm. Në 1883, përballë ndryshimeve të përkeqësimit të humorit dhe mundësisë për t'u ndjekur penalisht për rolin e tij në një mashtrim të aksioneve, Vladimir kreu vetëvrasje. [8]

Atë vit, me ndihmën e matematikanit Gösta Mittag-Leffler, të cilin ajo e kishte njohur si një studente tjetër e Weierstrass, Kovalevskaya ishte në gjendje të siguronte një pozicion si private-docent në Universitetin e Stokholmit në Suedi.[8] Kovalevskaya takoi motrën e Mittag-Leffler, aktoren, romancieren dhe dramaturgun Anne Charlotte Edgren-Leffler . Deri në vdekjen e Kovalevskaya, dy gratë ndanë një miqësi të ngushtë. [11]

Në 1884 Kovalevskaya u emërua në një pozicion pesë-vjeçar si Profesor i Jashtëzakonshëm (asistent profesor në terminologjinë moderne) dhe u bë redaktor i Acta Mathematica . Në 1888 ajo fitoi Çmimin Bordin të Akademisë Franceze të Shkencave, për veprën e saj "Mémoire sur un cas particulier du problem de la rotation d'un corps pesant autour d'un point fixe, où l'integration s'effectue à l' aide des fonctions ultraelliptiques du temps".[8] [12] Parashtrimi i saj paraqiti zbulimin e famshëm të asaj që tani njihet si " maja e Kovalevskaya ", e cila më pas u tregua se ishte i vetmi rast tjetër i lëvizjes së ngurtë të trupit që është "plotësisht i integruar " përveç majave të Euler dhe Lagrange.[13]

Në 1889 Kovalevskaya u emërua Profesor i zakonshme (profesor i plotë) në Universitetin e Stokholmit, gruaja e parë në Evropë në kohët moderne që mban një pozicion të tillë.[1]:218Pas shumë lobimeve në emër të saj (dhe një ndryshimi në rregullat e Akademisë) ajo u bë anëtare korrespondente e Akademisë Ruse të Shkencave, por kurrë nuk iu ofrua një post profesori në Rusi.

Kovalevskaya, e cila ishte e përfshirë në rrymat progresive politike dhe feministe të nihilizmit rus të fundit të shekullit të nëntëmbëdhjetë, shkroi gjithashtu disa vepra jo matematikore, duke përfshirë një kujtim, Një fëmijëri ruse, dy drama (në bashkëpunim me Dukeshën Anne Charlotte Edgren-Leffler) dhe një roman pjesërisht autobiografik, Vajza Nihiliste (1890).

Në 1889, Kovalevskaya ra në dashuri me Maxim Kovalevsky, një lidhje e largët e burrit të saj të ndjerë,[14] por këmbënguli të mos martohej me të, sepse ajo nuk do të ishte në gjendje të vendosej dhe të jetonte me të.:18

Kovalevskaya vdiq nga gripi epidemik i komplikuar nga pneumonia në 1891 në moshën dyzet e një, pasi u kthye nga një pushim në Nice me Maxim. [1]:231 Ajo është varrosur në Solna, Suedi, në Norra begravningsplatsen.

Rezultatet matematikore të Kovalevskaya, të tilla si teorema Cauchy-Kowalevski, dhe roli i saj pionier si një matematikane femër në një fushë pothuajse ekskluzivisht të dominuar nga meshkujt, e kanë bërë atë subjekt të disa librave, duke përfshirë një biografi nga Ann Hibner Koblitz,[1] biografi në rusisht nga Polubarinova-Kochina[15] (përkthyer në anglisht nga M. Burov me titullin Dashuria dhe Matematika: Sofya Kovalevskaya, Mir Publishers, 1985), dhe një libër për matematikën e saj nga R. Cooke. [8]

Dita e Matematikës së Shkollës së Mesme Sonya Kovalevsky është një program grant-marrjeje i Shoqatës për Gratë në Matematikë (AWM), duke financuar seminare në të gjithë Shtetet e Bashkuara të cilat inkurajojnë vajzat të eksplorojnë matematikën. Ndërsa AWM aktualisht nuk ka para për të mbështetur këtë program, shumë universitete vazhdojnë programin me financimin e tyre.[16]

Leksioni Sonya Kovalevsky sponsorizohet çdo vit nga AWM dhe Shoqata për Matematikën Industriale dhe të Aplikuar, dhe ka për qëllim të nxjerrë në pah kontributet e rëndësishme të grave në fushat e matematikës së aplikuar ose llogaritëse.

Fondi Kovalevskaia, i themeluar në vitin 1985 me qëllim mbështetjen e grave në shkencë në vendet në zhvillim, u emërua në nder të saj.

Një gjimnaz (shkollë e mesme) dhe progjimnazi në Vilnius dhe gjimnazi në Velikiye Luki janë emëruar pas Sofya Kovalevskaya.

Fondacioni Alexander Von Humboldt i Gjermanisë jep një çmim çdo dy vjetor Sofia Kovalevskaya për studiuesit e rinj premtues.

Shën Petersburgu, Moska dhe Stokholmi kanë rrugë të emëruara për nder të Kovalevskaya.

Më 30 qershor 2021, një satelit me emrin e saj ( ÑuSat 22 ose "Sofya", COSPAR 2021-059AS) u lëshua në hapësirë si pjesë e konstelacionit Satellogic Aleph-1.

Në film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kovalevskaya ka qenë subjekt i tre biografive filmike dhe televizive.

 • Sofya Kovalevskaya (1956) me regji të Iosef Shapiro, me aktorë Yelena Yunger, Lev Kolesov dhe Tatyana Sezenyevskaya . [17]
 • Berget på månens baksida (" Një kodër në anën e errët të hënës ") (1983) me regji nga Lennart Hjulström, me Gunilla Nyroos si Sofja Kovalewsky dhe Bibi Andersson si Anne Charlotte Edgren-Leffler, Dukesha e Cajanello-s dhe motra e Misterit -Leffler. [18]
 • Sofya Kovalevskaya (1985 TV) me regji të regjisorit azerbajxhanas Ayan Shakhmaliyeva, me Yelena Safonova në rolin e Sofisë. [19]

Në fiksion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Little Sparrow: A Portreit of Sophia Kovalevsky (1983), Don H. Kennedy, Ohio University Press, Athinë, Ohio
 • Përtej kufirit: Ëndrra e Sofya Kovalevskaya (2002), një roman biografik nga matematikanja dhe edukatorja Joan Spicci, botuar nga Tom Doherty Associates, LLC, është një përshkrim historikisht i saktë i viteve të hershme të martesës dhe kërkimit të saj për një arsim. Ai bazohet pjesërisht në 88 letra të Kovalevskaya, të cilat autori i përktheu nga rusishtja në anglisht.
 • Kundër ditës, një roman i vitit 2006 nga Thomas Pynchon u spekulua para publikimit se bazohej në jetën e Kovalevskaya, por në romanin e përfunduar ajo shfaqet si një personazh i vogël.
 • "Shumë lumturi" (2009), tregim i shkurtër nga Alice Munro, botuar në numrin e gushtit 2009 të "Harper's Magazine" paraqet Kovalevskaya si personazhin kryesor. Më vonë u botua në një koleksion me të njëjtin emër .

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Teorema Cauchy–Kovalevski
 • Kovalevski maja
 • Afati kohor i grave në shkencë
 • Afati kohor i grave në matematikë

Publikime të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

 • Kowalevski, Sophie (1875), "Zur Theorie der partiellen Differentialgleichung", Journal für die reine und angewandte Mathematik (në gjermanisht), vëll. 80, fq. 1–32 (Mbiemri i dhënë në letër është "von Kowalevsky".)
 • Kowalevski, Sophie (1884), "Über die Reduction einer bestimmten Klasse Abel'scher Integrale 3ten Ranges auf elliptische Integrale", Acta Mathematica (në gjermanisht), vëll. 4 no. 1, fq. 393–414, doi:10.1007/BF02418424
 • Kowalevski, Sophie (1885), "Über die Brechung des Lichtes In Cristallinischen Mitteln", Acta Mathematica (në gjermanisht), vëll. 6 no. 1, fq. 249–304, doi:10.1007/BF02400418
 • Kowalevski, Sophie (1889), "Sur le probleme de la rotation d'un corps solide autour d'un point fixe", Acta Mathematica (në frëngjisht), vëll. 12 no. 1, fq. 177–232, doi:10.1007/BF02592182
 • Kowalevski, Sophie (1890), "Sur une propriété du système d'équations différentielles qui définit la rotation d'un corps solide autour d'un point fixe", Acta Mathematica (në frëngjisht), vëll. 14 no. 1, fq. 81–93, doi:10.1007/BF02413316
 • Kowalevski, Sophie (1891), "Sur un théorème de M. Bruns", Acta Mathematica (në frëngjisht), vëll. 15 no. 1, fq. 45–52, doi:10.1007/BF02392602
 • Kovalevskaya, Sofia (2021). Mathematician with the Soul of a Poet: Poems and Plays of Sofia Kovalevskaya (në anglisht). Përkthyer nga Coleman, Sandra DeLozier. Bohannon Hall Press. ISBN 979-8985029802.

Novelë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Vajza Nihiliste, përkthyer nga Natasha Kolçevska me Mary Zirin; hyrje nga Natasha Kolchevska. Shoqata e Gjuhëve Moderne të Amerikës (2001) 

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e f g h Koblitz, Ann Hibner (1993). A convergence of lives: Sofia Kovalevskaia: scientist, writer, revolutionary (në anglisht) (bot. Reprinted in hardcover.). New Brunswick (New Jersey): Rutgers University Press. ISBN 9780813519630.
 2. ^ Roger L. Cooke, "The life of S. V. Kovalevskaya", in V. B. Kuznetsov, ed., The Kowalevski Property, American Mathematical Society, 2002, p. 1–19.
 3. ^ Marie-Louise Dubreil-Jacotin. "Women mathematicians" (në anglisht). JOC/EFR. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2011. Marrë më 3 qershor 2012.
 4. ^ "Best of Russia --- Famous Russians --- Scientists". TRISTARMEDIA | Web Design, Web Development, Multimedia, Creative Web Solutions (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2011. Marrë më 21 tetor 2011.
 5. ^ F. V. Korvin-Krukovskii, "Sofia Vasilevna Korvin-Krukovskaia," Russkaia Starina, vol. 71, no. 9 (1891), p. 623-636.
 6. ^ Rappaport, Karen D. "S. Kovalevsky: A Mathematical Lesson." The American Mathematical Monthly 88 (October 1981): 564-573.
 7. ^ Ann Hibner Koblitz, Science, Women and Revolution in Russia, Routledge, 2000.
 8. ^ a b c d e f g Roger Cooke, The Mathematics of Sonya Kovalevskaya, Springer-Verlag, 1984.
 9. ^ George Eliot (Mary Ann Evans), Middlemarch, Chapter IV, last sentence.
 10. ^ Kochina, Pelageya (1985). Love and Mathematics: Sofia Kovalevskaya (në anglisht). Moscow: Mir Publisher.
 11. ^ McFadden, Margaret. Golden Cables of Sympathy: The Transatlantic Sources of Nineteenth-Century Feminism. University Press of Kentucky, 1999.
 12. ^ Sofʹja Vasilʹevna Kovalevskaja, Mémoire sur un cas particulier du problème de la rotation d'un corps pesant autour d'un point fixe où l'intégration s'effectue à l'aide de fonctions ultraelliptiques du temps, IMprimerie nationale, 1894
 13. ^ Cooke, Roger (1984). The Mathematics of Sonya Kovalevskaya (në anglisht). Springer. fq. 159. ISBN 9781461297666.
 14. ^ Bruno, Leonard C. (2003). Math and mathematicians : the history of math discoveries around the world (në anglisht). Baker, Lawrence W. Detroit, Mich.: U X L. fq. 251. ISBN 0787638145. OCLC 41497065.
 15. ^ P. Ia. Polubarinova-Kochina, Sofia Vasilevna Kovalevskaia 1850-1891, Nauka, 1981.
 16. ^ "Kovalevsky Days - AWM Association for Women in Mathematics". sites.google.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2019. Marrë më 2018-08-21.
 17. ^ {{{titulli}}}Internet Movie Database
 18. ^ {{{titulli}}}Internet Movie Database
 19. ^ {{{titulli}}}Internet Movie Database