Jump to content

Sokol Kushta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sokol Kushta
Të dhënat vetjake
Emri i plotëSokol Kushta
Datëlindja (1964-04-17) 17 prill 1964 (60 vjeç)
VendlindjaVlorë Shqipëri
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Tërhequr
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1981–1984Flamurtari Vlorë40(14)
1984–1987Partizani Tirana70(31)
1987–1991Flamurtari Vlorë81(41)
1991–1993Iraklis Thessaloniki36(2)
1993–1994Apollon Kalamarias24(13)
1994–1995Olympiakos Nicosia26(13)
1995–1996Ethnikos Achna19(9)
Karriera ndërkombëtare
1985–1996Shqipëria31(10)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 7 tetor 2009
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 7 tetor 2009

Sokol Kushta ka qënë një ish futbollist shqiptar. Kushta ishte një sulmues i cili shënoi 10 gola në 31 paraqitje me kombëtaren shqiptare.[1] Ai ka luajtur në Greqi me Iraklis Thessaloniki dhe Apollon Kalamarias, në Qipro luajti me Ethnikos Achnas dhe Olympiakos Nicosia. Në Shqipëri, ai e nisi karrierën me klubin lokal Flamurtari ku qëndroi për tre sezone. Më pas u transferua te Partizani ku fitoi titullin kampion në sezonin 1986–87. Në verën e vitit 1991, ai u rikthye të Flamurtari përpara se në fund të vitit 1991 të fillonte karrierën e tij jashtë vendit.

Kushta u rendit i 30-ti për çmimin Futbollisti Europian i Vitit në vitin 1987, duke sfiduar lojtarë në renditje si Alessandro Altobelli, Glenn Hoddle, dhe Rudi Völler.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hoxha, Florent (16 korrik 2009). "Albania - Record International Players". RSSSF. Marrë më 20 korrik 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "European Footballer of the Year ("Ballon d'Or") 1987". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Marrë më 14 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]