Sospel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sospel
Komunë
noform
Pamje nga Sospel
Stema_figura
Vendndodhja
Sospel is located in Franca
Sospel
Sospel
43°52′37″V 7°26′54″L / 43.876944444444°V 7.4483333333333°L / 43.876944444444; 7.4483333333333Koordinatat: 43°52′37″V 7°26′54″L / 43.876944444444°V 7.4483333333333°L / 43.876944444444; 7.4483333333333
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Alpes-Maritimes
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 62.39 km2
Lartësia 348 m (m.n.d.)
Popullsia 3636 banorë
Dendësia 58 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 06380
INSEE 06136
Faqja Zyrtare http://www.sospel.fr


Sospel është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Alpes-Maritimesrajonit Provence-Alpes-Côte d'Azur. Sospel ka një popullsi prej 3636 banorë dhe sipërfaqe 62.39 km², me një dendësi prej 58 banor/km².

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Sospel – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale