Dallime mes rishikimeve të "Vladimir Lenini"

Jump to navigation Jump to search
75 bytes removed ,  7 vjet më parë
v
(engado {{Link FA|gl}})
 
== Tentativat për vrasje ==
[[Skeda:Lenin.platten_(2).jpg|right|thumb|Lenini dhe Fritz Platten 1919]]
 
Në [[14 Janar]] [[1918]], Leninit iu be një atentat për vrasje gjatë kohës që ai ndodhej në makinën e tij në Petrograd, prej një personi të paidentifikuar. Lenini dhe Fritz Platten në atë kohë ndodheshin bashke në pjesën e pasme të makinës, pasi kishin dhenë një fjalim. “''Kur të shtënat e armës filluan, Platteni kish mbërthyer Leninin prej koke dhe e kish shtyre poshtë... Dora e Plattenit ishte e mbuluar me gjak pasi u gërvisht prej një plumbi teksa ai mbrojti Leninin''.”
 
1

edit

Menyja e lëvizjeve