Ndryshimi mes inspektimeve të "Dollari"

Jump to navigation Jump to search
1.073 bytes added ,  6 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q14083)
v
 
[[Dollari amerikan]] ([[$]]) është dollari më i njohuri prej të gjithëve. Ai përdoret në shumë vende të botës me emra të ndryshëm si [[dollari australian]], [[dollari kanadez]], [[dollari hongkongian]] etj.
== Lista e shteteve me monedhë dollarin ==
[[Skeda:2|1.23 KBpx|i_kornizuar|s'ka]]
Në botë janë 13 shtete që kanë dollari si monedhë zyrtare.4 prej tyre përdorin dollarin SHBA-së, ndërsa 9 të tjerët kanë dollarin e tyre.
M
{| class="wikitable"
|-
! Shteti !! Monedha !! Shenja !! Kodi ISO 4217
|-
| [[Australia]] || [[Dollari australian]] || $, A$ ose AUD || AUD
|-
| [[Belizeja]] || [[Dollari i Belizesë]] || BZ$ || BZD
|-
| [[Ekuadori]] || [[Dollari i Shteteve të Bashkuara]] || $ || USD
|-
| [[Gujana]] || [[Dollari gujanez]] || $ dhe G$ || GYD
|-
| [[Kanadaja]] || [[Dollari kanadez]] || $, C$ ose CAD$ || CAD
|-
| [[Namibia]] || [[Dollari namibian]] || N$ || NAD
|-
| [[Portorikoja]] || [[Dollari i Shteteve të Bashkuara]] || $ || USD
|-
| [[Surinami]] || [[Dollari surinamez]] || $ || SRD
|-
| [[SHBA]] || [[Dollari i Shteteve të Bashkuara]] || $ || USD
|-
| [[Tajvani]] || [[Dollari i Ri i Tajvanit]] || $ ose NT$ || TWD
|-
| [[Xhamajka]] || [[Dollari xhamajkez]] || $ || JMD
|-
| [[Zelanda e Re]] || [[Dollari i Zelandës së Re]] || $ || NZD
|-
| [[Zimbabveja]] || [[Dollari i Shteteve të Bashkuara]] || $ || USD
|}
{{eko-cung}}
 

Menyja e navigimit