Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Selaniku"

37 bytes added ,  6 vjet më parë
v
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
 
== Kulturë ==
Selaniku është nga ana artistike qyteti më i zhvilluar i Greqisë Veriore. Këtu ndodhen disa monumente kulture. Ato janë : Teatri Nacional i Greqisë Veriore, Salla i koncerteve, Muzeu Arkeologjik, Muzeu i Kulturës Bizantine, Muzeu teknologjik dhe i shkencës, Planetariumi, Muzeu i Trenave, Muzeu i Luftës, Muzeu Olimpik, Muzeu [[Mustafa Qemal Atatürk|Ataturk]], Muzeu historik i Luftrave Ballkanike, Muzeu i [[Jahudizmi|Hebrejve]], Muzeu i artit Konteporan dhe Muzeu Fotografik. Selaniku është e famshme dhe për qendrat e saj tregtare. Ato janë : Mediterranean Cosmos, Qendra Tregtare Makros etj. Qendra Tregtare Mediterranean Cosmos është më i madhi në Evropë nga ana e argëtimit sepse gjenden më shumë se 10 kinema, teatro, kënd lojrash, video lojrash etj. Selaniku ka dhe 'Token e Ujte' (anglisht: Waterland) me të madh në Evropën Juglindore. Jeta e natës është shumë e zhvilluar sepse gjenden shumë kafe,bar,restorant etj. Ka kazinon më të madh të [[Greqi]]së. Ka shumë vende arkeologjike. Ato janë të mbrojtura nga UNESCO. Ato janë : Banjat Romake, Harku i Triumfit (Kamara), Qyteti i vjetër romak ku gjenden një teatër e vogël ku beheshin luftat e gladiatorëve, Agoraja e vjetër etj.
Selaniku ka të zhvilluar shumë sportin. Ka 3 stadiume të medha ku ato janë : Kaftanzoglio Stadium, Toumba Stadium dhe Kleanthis Vikelidis. Në qytet gjenden këto skuadra : Iraklis, PAOK, Aris që luajnë në Super Ligen e Greqise.
 
== Objektët fetare ==
1.368

edits