Dallime mes rishikimeve të "U.S. Route 66"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes added ,  6 vjet më parë
rregullim i sintaksës
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(rregullim i sintaksës)
[[Skeda:Map of US 66.svg|thumb|right|200px]]
[[Skeda:US 66.svg|thumb|right|200px]]
'''U.S. Route 66''' (E njohur edhe si ''Route 66, U.S. Highway 66, The Main Street of America (''Rruga Kryesore e Amerikës''), The Mother Road (''Rruga nënë'')'' dhe si ''Will Rogers Highway''. Rruga 66 u promovua më [[11]] [[Nëntori|Nëntor]] 1926, dhe po atë vit pasuan dhe shenjat e trafikut . U bë e njohur në kulturën POP nga hiti <ref>[[:en:Route_66_Route 66 (song)|https://en.wikipedia.org/wiki/Route_66_(song)]]</ref>(Get your kicks on)Route 66 dhe shfaqjes televizive Route 66 në vitet e 60-ta.
 
Rruga fillon nga [[Chicago]], [[Illinois]], vazhdon në [[Missouri]], [[Kansas]], [[Oklahoma]], [[Texas]], [[New Mexico]], [[Arizona]] dhe [[Kalifornia|Kaliforni]], dhe përfundon në [[Los Angeles]] Rruga është e gjatë 2.448 milje apo 3.940 &nbsp;km.
 
Rruga 66 shërbeu si rrugë kryesore për ata që migruan për në perëndim, veçanarisht gjatë [[Dust Bowl|D]]<nowiki/>ust Bowl më 1930.
 
* [http://www.illinoisroute66.org Official Website of Historic Route 66 (National Scenic Byway) in Illinois]
 
 
 
<gallery perrow="5">

Menyja e lëvizjeve