Ndryshimi mes inspektimeve të "BREXIT"

Jump to navigation Jump to search
67 bytes added ,  4 vjet më parë
v
përmirësime teknike, added orphan, uncategorised tags, typos fixed: Europian → Evropian using AWB
(Krijova artikullin)
 
v (përmirësime teknike, added orphan, uncategorised tags, typos fixed: Europian → Evropian using AWB)
{{Orphan|date=qershor 2016}}
Tërheqja britanike nga Bashkimi Evropian, shkurtuar shpesh Brexit (një ndërthurje e fjalëve "British" ose "Britania" dhe "exit"),<ref>http://www.bbc.com/news/uk-politics-32810887</ref> është një objektiv politik i ndjekur nga individë të ndryshëm, grupe avokimi dhe parti politike që nga momenti që [[Mbretëria e Bashkuar]] u bashkua me [[Bashkimi Evropian|Bashkimin Evropian]] (BE) në vitin 1973. Tërheqja nga Bashkimi Evropian ka qenë një e drejtë e shteteve anëtare të BE-së që nga viti 2007 në bazë të nenit 50 të [[Traktati i Bashkimit Evropian|Traktatit të Bashkimit Europian]].
 
Tërheqja britanike nga Bashkimi Evropian, shkurtuar shpesh Brexit (një ndërthurje e fjalëve "British" ose "Britania" dhe "exit"),<ref>http://www.bbc.com/news/uk-politics-32810887</ref> është një objektiv politik i ndjekur nga individë të ndryshëm, grupe avokimi dhe parti politike që nga momenti që [[Mbretëria e Bashkuar]] u bashkua me [[Bashkimi Evropian|Bashkimin Evropian]] (BE) në vitin 1973. Tërheqja nga Bashkimi Evropian ka qenë një e drejtë e shteteve anëtare të BE-së që nga viti 2007 në bazë të nenit 50 të [[Traktati i Bashkimit Evropian|Traktatit të Bashkimit EuropianEvropian]].
 
Në vitin 1975, një referendum u mbajt në anëtarësimin e vendit të [[Komuniteti Ekonomik Evropian|Komunitetit Ekonomik Evropian]] (EEC), i njohur më vonë si BE-ja. Rezultati i votimit ishte rreth 67% në favor të anëtarësimit të vendit të EEC.
==Referenca==
{{reflist}}
 
{{Uncategorized|date=qershor 2016}}
37.617

edits

Menyja e navigimit