Ndryshimi mes inspektimeve të "Krishtlindja"

Jump to navigation Jump to search
3.275 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:The visit of the wise-men.jpg|thumb|rightparapamje|220px|Adhurimi i të diturve.]]
[[Skeda:Genova-Chiesa di San Nicola da Tolentino-presepe.jpg|thumbparapamje|220px|''Pritja'' e ardhjes së Krishtit që paraqitet në një skenë të Krishtlindjes, ku vërehet mungesa e statujzës së ''Jezusit fëmijë''.]]
[[Skeda:Christmas collage.PNG|thumb|220pxparapamje|Pamje nga kremtimi i Krishtlindjes.]]
'''Krishtlindja''' (edhe "Kërshëndellat" apo shkurt "Kshnellat" ndër besimtarët katolikë) është një [[Festa|festë]] [[Feja|fetare]] Krishtere. Të krishterët e festojnë çdo vit më [[25 dhjetor]] ditëlindjen e [[Jezusi|Jezus Krishtit]]; në [[Kisha ortodokse|kishat e Lindjes]] festohet më [[7 janar]], për shkak të [[Kalendari Julian|kalendarit Julian]]. Pas [[Pashkët|Pashkëve]] është festa më e rëndësishme për të krishterët.
 
 
Rëndësia e ditës së Krishtlindjes nisi të rritet dalngadalë pas kurorëzimit të [[Karli i Madh|Karlit të Madh]] në vitin 800, ditën e Krishtlindjes.
 
== Lindja e Jezu Krishtit ==
Krishtlindja është festa e lindjes së [[Jezusi]]t, i cili besohet nga të krishterët si Biri i Perëndisë dhe [[Perëndia]] vetë e mishëruar, zbritur në tokë për të shlyer mëkatet e njerëzimit, dhe për ta kthyer atë në shtëpinë e Perëndisë. Sipas [[Ungjilli i Lukës|Ungjillit të Lukës]] dhe [[Ungjilli i Mateut|Mateut]], Jezusi lindi nga [[Shën Maria|MariaMëria]] në [[Betlehemi|Betlehem]], ku ajo dhe i shoqi i saj [[Shën Jozefi|Jozefi]] po pushonin rrugës për në vendlindjen e tyre, Nazaret, për të marrë pjesë në numërimin e mbarë popullsisë urdhëruar nga perandori August.
 
Për [[dishepulli|nxënësit]] e tij, lindja e Krishtit është parathënë nga [[Profetësia|profetësi]] të ndryshme sipas të cilave [[mesia]] do të lindte nga shtëpia e [[Mbreti David|Davidit]] për të shpëtuar botën nga [[mëkati]].
Datëlindja e Jezusit sipas të krishterëve besohet të jetë 24-25 dhjetori edhe pse ka dyshime për datën e saktë të lindjes pasi që ajo nuk përmendet në Dhiatën e Re . Kjo feste është ndër festat më të dashura dhe të preferuara nga mbar bota krishtere apo e thënë më ndryshe edhe si datë e paqes. Te gjithe festojne si te varfurit the te pasurit duke u beren humanitar edhe duke ndihmuar.
 
== Domethënia fetare ==
==Liturgjia==
=== Katolicizëm ===
Krishtlindja te katoliket festohet me 24-25 dhjetor per shkak te kalendarit gregorian.
Tek ortodokset dhe kishat e tjera lindore Krishtlindja festohet ne 8 janar per shkak te kalendarit julian.
 
=== EvangjelizëmUngjillizëm ===
Njejt sikur tek katoliket poashtu edhe tek evangjelistet dhe kishat protestante Krishtlindja festohet me 24-25 dhjetor.
 
* [[Jezusi]]
* [[Plaku i Vitit të Ri]]
 
* [[Shën Nikolla]]
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.radiovaticana.org/alb/index.asp Radio Vatikani në gjuhën shqipe mbi Krishtlindjen]
[[Kategoria:Krishtërimi]]
[[Kategoria:Festë]]
 
{{Link FA|ml}}
 
[[af:Kersfees]]
[[als:Weihnachten]]
[[an:Nadal]]
[[ang:Crīstesmæsse]]
[[ar:عيد الميلاد]]
[[arc:ܥܐܕܐ ܕܒܝܬ ܝܠܕܐ]]
[[arz:عيد الميلاد]]
[[as:বৰদিন]]
[[ast:Navidá]]
[[az:Milad]]
[[ba:Раштыуа]]
[[bar:Weihnåchtn]]
[[bat-smg:Kaliedas]]
[[be:Каляды]]
[[be-x-old:Божае Нараджэньне]]
[[bg:Рождество Христово]]
[[bjn:Hari Natal]]
[[bn:বড়দিন]]
[[bo:ཡེ་ཤུའི་འཁྲུངས་སྐར།]]
[[bpy:নাটাল]]
[[br:Nedeleg]]
[[bs:Božić]]
[[ca:Nadal]]
[[cbk-zam:Pascua]]
[[cdo:Séng-dáng-cáik]]
[[ceb:Pasko]]
[[ch:Mavlud]]
[[chr:ᏓᏂᏍᏓᏲᎯᎲ]]
[[co:Natale]]
[[cs:Vánoce]]
[[csb:Gòdé]]
[[cv:Раштав (уяв)]]
[[cy:Nadolig]]
[[da:Jul]]
[[de:Weihnachten]]
[[diq:Gağand]]
[[el:Χριστούγεννα]]
[[eml:Nadêl]]
[[en:Christmas]]
[[eo:Kristnasko]]
[[es:Navidad]]
[[et:Jõulud]]
[[eu:Eguberria]]
[[ext:Naviá]]
[[fa:کریسمس]]
[[fi:Joulu]]
[[fo:Jól]]
[[fr:Noël]]
[[fur:Nadâl]]
[[fy:Krysttiid]]
[[ga:An Nollaig]]
[[gd:Nollaig]]
[[gl:Nadal]]
[[gn:Arareñói]]
[[gu:નાતાલ]]
[[gv:Nollick]]
[[hak:Sṳn-tan-chiet]]
[[haw:Kalikimaka]]
[[he:חג המולד]]
[[hi:बड़ा दिन]]
[[hr:Božić]]
[[hsb:Hody]]
[[ht:Nowèl]]
[[hu:Karácsony]]
[[hy:Սուրբ Ծնունդ]]
[[id:Natal]]
[[ilo:Paskua]]
[[is:Jól]]
[[it:Natale]]
[[ja:クリスマス]]
[[jv:Natal]]
[[ka:ქრისტეს შობა]]
[[kk:Рождество]]
[[km:បុណ្យណូអែល]]
[[kn:ಕ್ರಿಸ್ಮಸ್]]
[[ko:크리스마스]]
[[ksh:Weihnachte]]
[[ku:Gaxend]]
[[kv:Кристослӧн Рӧштвоыс]]
[[la:Christi Natalis]]
[[lb:Chrëschtdag]]
[[lbe:Мавлуд Эсал]]
[[li:Kaersjmes]]
[[lmo:Nedàl]]
[[ln:Eyenga ya Mbótama]]
[[lt:Kalėdos]]
[[ltg:Zīmyssvātki]]
[[lv:Ziemassvētki]]
[[mdf:Роштува]]
[[mk:Божиќ]]
[[ml:ക്രിസ്തുമസ്]]
[[mr:नाताळ]]
[[mrj:Шартял]]
[[ms:Krismas]]
[[mt:Milied]]
[[my:ခရစ္စမတ်]]
[[na:An bum in pudu Jesus]]
[[nah:Tlācatilizilhuitl]]
[[nds:Wiehnacht]]
[[nds-nl:Kìrsttied]]
[[ne:क्रिसमस]]
[[nl:Kerstmis]]
[[nn:Jul]]
[[no:Jul]]
[[nov:Yule]]
[[nrm:Noué]]
[[oc:Nadal]]
[[pdc:Grischtdaag]]
[[pfl:Woihnachde]]
[[pl:Boże Narodzenie]]
[[pt:Natal]]
[[qu:Nawidad]]
[[rm:Nadel]]
[[ro:Crăciun]]
[[ru:Рождество Христово]]
[[rue:Різдво Хрістове]]
[[rw:Noheli]]
[[sah:Ороһуоспа]]
[[scn:Natali]]
[[sco:Christenmas]]
[[sh:Božić]]
[[si:නත්තල]]
[[simple:Christmas]]
[[sk:Vianoce]]
[[sl:Božič]]
[[sr:Божић]]
[[sv:Jul]]
[[sw:Krismasi]]
[[ta:கிறித்துமசு]]
[[te:క్రిస్టమస్]]
[[tet:Natál]]
[[tg:Мавлуди Исо]]
[[th:คริสต์มาส]]
[[tl:Pasko]]
[[tr:Noel]]
[[tt:Раштуа]]
[[uk:Різдво Христове]]
[[ur:عید میلاد المسیح]]
[[uz:Mavlud]]
[[vec:Nadal]]
[[vi:Lễ Giáng sinh]]
[[vls:Kestdag]]
[[wa:Noyé]]
[[war:Pasko]]
[[wo:Nowel]]
[[wuu:圣诞]]
[[yo:Kérésìmesì]]
[[zh:圣诞节]]
[[zh-classical:聖誕節]]
[[zh-min-nan:Sèng-tàn-cheh]]
[[zh-yue:聖誕節]]
[[zu:UKhisimusi]]
1.542

edits

Menyja e navigimit