Ndryshimi mes inspektimeve të "Anadolli"

Jump to navigation Jump to search
109 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthye versioni 1942963 i bërë nga 217.73.141.220 (diskutimet): rv-v)
Etiketa: Undo
v
 
'''Anadollia''' apo '''Azia e Vogël''', është pjesa [[azia]]tike e [[Turqia|Turqi]]së. Ajo është një rrafshnaltë e rrethuar me male të larta. Prej bregdetit të [[Deti]]t të [[Zi]] e ndajnë malet Pontike, prej [[deti]]t [[Deti Mesdhe|Mesdhe]] malet Taurus, kurse prej [[Armenia|Armenis]]ë malet Munzur. Pjesa e brendshme e Anadollisë është një rrafshnaltë me lartësi midis 900 e 1500 m.
 
== Shih dhe këtë ==
[[Kategoria:Turqi]]
* [[Perandoria Osmane]]
* [[Troja]]
* [[Greqia e Vjetër]]
 
{{Azia-gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Azi]]
{{cung}}
[[Kategoria:Turqi]]
726

edits

Menyja e navigimit