Dallime mes rishikimeve të "Shejtani"

Jump to navigation Jump to search
6 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
'''Shejtani''' ([[Arabishtja|ar.]] شيطان) ose '''Iblisi''' ([[Arabishtja|ar.]] إبليس) përfaqëson [[Dreqi|dreqin]] në [[Islam]].
 
Iblisi është [[Xhindi|xhind]] i cili refuzoj, urdhërin e Allahut, që ti bëj sexhde [[Ademi|Ademit]] ([[Të dërguarit në Islam|profetit]] dhe [[Njeriu|njeriut]] të parë, sipas Islamit). Iblisi ishte babaiprej xhindve i xhindëve,cili ashtuu siradhit Ademibash babai ime njerëzvemelaiket. Iblisi ishte në krye të të gjithë xhindëve dhe për një kohë xhindët jetuan në paqe, por pas një kohe shpërtheu lufta "botërore", midis përkrahësve të Iblisit dhe të atyre që kundërshtuan sundimin absolut të tij. Luftës nuk u dukte fundi dhe shumë xhindë u vranë, kështu Allahu dërgoi në ushtri me [[Engjëjt në Islam|melekë]] që të përfundojnë luftën me një procedurë të shkurtër. Shumë xhindë u vranë dhe melekët e morrën Iblisin me vete në qiell. Ai jetoi për një kohë të gjatë me ta dhe pothuajse u bë melek. Pastaj [[Allahu]] krijoi [[Ademi|Ademin]], njeriun e parë dhe i urdhëroi të gjithë që ti bëjn sexhde Ademit. Melekët e kanë bërë menjëherë, kurse Iblisi refuzoi, duke konsideruar veten më të mirë, sepse ai ishte i krijuar nga [[zjarri]] e Ademi nga [[Toka|dheu]]. Allahu e mallkoi, kështu Iblisi, babai i xhindëve, u kthye në [[Djalli|Shejtan]]. Kërkesa e tij e fundit ishte që ti drejtonte njerëzit të bëjnë mëkate.
 
== Shiko dhe ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve