Ndryshimi mes inspektimeve të "Apologjia e Skënderbeut"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Apologjia e [[Skënderbeu|Skënderbeut]]''' është vepranjë e dytë e njohurvepër e [[Frang Bardhi|Frang Bardhit]], botuar latinisht në [[Venecia|Venedik]] më [[1636]], në [[Gjuha latine|gjuhën latine]]. Titulli i saj i plotë është ''Georgius Castriottus Epirensis vulgo Scanderbegh, Epirotarum Princeps fortissimus ac invictissimus suis et Patriae restitutus'' ([[Gjuha shqipe|sq]]. Gjergj Kastrioti i epirotas, i quajtur zakonisht Skënderbe, princ trim mbi trima dhe i pathyeshëm i shqiptareve, u kthehet bashkatdhetarëve dhe atdheut të tij, prej Frang Bardhit''').<ref>{{Cite Veprabook|title=Albanian Literature: A vërtetëshort ështëHistory|last=Elsie|first=Robert|publisher=I.B.Tauris|year=2005|isbn=9781845110314|location=London|pages=26–27|authorlink=Robert një [[ApologjiaElsie|apologji]] (mbrojtje) që i bën autori Skënderbeut, si bir dhe hero i popullit shqiptar, prandaj edhe është quajtur Apologjia e Skënderbeuturl=https://books. Këtë vepër autori e ka shkruar për 15 ditë, në kulmin e zemërimit, në rrugë e sipër, kur po kthehej në Shqipëri për të hedhur poshtë mendimet e pathemelta të një peshkopi boshnjak, që i mohonte Skënderbeut prejardhjen shqiptaregoogle.al/books/about/Albanian_Literature.html?id=ox3Wx1Nl_2MC&redir_esc=y}}</ref>
 
Vepra në të vërtetë është një [[Apologjia|apologji]] (mbrojtje) që i bën autori Skënderbeut, si bir dhe hero i popullit shqiptar, prandaj edhe është quajtur Apologjia e Skënderbeut. Këtë vepër autori e ka shkruar për 15 ditë, në kulmin e zemërimit, në rrugë e sipër, kur po kthehej në Shqipëri për të hedhur poshtë mendimet e pathemelta të një peshkopi boshnjak, që i mohonte Skënderbeut prejardhjen shqiptare.
 
== Botimi ==
Ndjenja patriotike, dashuria për popullin dhe vendin e vet, krenaria për të kaluarën e tij të lavdishme dhe admirimi për heroin që çuditi botën me trimërinë e tij përshkojnë gjithë veprën. Këto përcaktojnë edhe disa cilësi të stilit të autori , si : patosin e ngritur, frazën e gjatë dhe të ngjeshur, gjuhën e mprehte plot thumba, për të hedhur poshtë falsifikimet e kundërshtarit etj. Këto tipare e bëjnë veprën jo thjesht një polemikë historike, por një libër me vlera letrare. Njeri me kulturë të gjerë dhe mendje të mprehtë, Frang Bardhi, duke vazhduar traditën e Barletit në historiografinë shqiptare dhe duke hapur rrugë në fushën e leksikografisë e të gjurmimeve etnografike, me veprën e tij u bë një figurë e shquar e kulturës shqiptare të [[Shekulli XVII|shekullit XVII]].
 
== Lidhje te JashtmeReferime ==
<references />
* [http://www.shqiperia.com/kat/m/shfaqart/aid/2019/Apologjia-e-Skenderbeut.html] Apologjia e Skënderbeut
[[Kategoria:Historiografia e Skënderbeut]]
 
[[Kategoria:Historia e Shqipërisë]]
992

edits

Menyja e navigimit