Dallime mes rishikimeve të "Justiniani I"

Jump to navigation Jump to search
20 bytes removed ,  1 muaj më parë
→‎top: Përditësim i stampës "Infobox person", zëvendësova: | arsimimi → | education, | data e vdekjes → | death_date, | datëlindja → | birth_date, | emër tjetër → | other_names, | emri → | name, duke përdorur AWB
(→‎top: Përditësim i stampës "Infobox person", zëvendësova: | arsimimi → | education, | data e vdekjes → | death_date, | datëlindja → | birth_date, | emër tjetër → | other_names, | emri → | name, duke përdorur AWB)
 
{{Vini Re!}}
{{Infobox person
| emriname = Justiniani I
| emër tjetërother_names =
| image = Meister_von_San_Vitale_in_Ravenna_004.jpg
| përshkrimicaption =
| datëlindjabirth_date = 482
| vendlindjabirth_place = Tauresium, [[Dardania]], (Sot [[Republika e Maqedonisë së veriut]])
| data e vdekjesdeath_date = 15 Nëntor 565
| vendvdekjadeath_place = [[Konstandinopoja]]
| qyteti ku jeton =
| kombësianationality = [[Ilir]]
| nënshtetësiacitizenship =
| arsimimieducation =
| shkollaalma mater =
| profesionioccupation = Politikan, Ushtarake
| notable_works =
| vepra të njohura =
| i njohurknown_for =
| e njohurknown_for =
| vitet aktivyears_active =
| kompania =
| organizataorganization =
| titullititle = Perandor i [[Perandoria Bizantine|Perandorisë bizantine]]
| posti politik =
| paraardhësipredecessor =
| pasardhësisuccessor =
| partiaparty =
| statusi civil =
| bashkëshortjaspouse = Theodora
| bashkëshorti =
| fëmijëchildren =
| prindërparents = Sabbatius<br>Vigilantia
| çmimeawards =
}}
'''Justiniani I''' ([[Latinishtja|lat.]]: ''Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus'', [[Greqishtja|gr.]]: Ιουστινιανός;) zakonisht i njohur si (në [[Kisha Ortodokse Lindore|Kishën Ortodokse]]) Shën '''Justiniani i Madh''', lindi në [[Tauresium]], të [[Iliria|Ilirisë]] rreth viteve [[482]]/[[483]] dhe vdiq me [[13 nëntor]] apo [[14 nëntor]], [[565]] në [[Kostandinopoja|Kostandinopojë]]. Ishte [[Perandori|perandor]] i [[Bizanti]]t nga viti [[527]] gjer në vdekjen e tij, dhe anëtari i dytë i [[Dinastia|dinastisë]] [[Dinastia justiniane|justiniane]], pas xhaxhit të tij [[Justini I|Justinit I]].

Menyja e lëvizjeve