Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Nelly Furtado"

134 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
}}
 
'''Nelly Kim Furtado''' lindi më [[2 dhjetor]] [[1978]]. Është një këngëtare, [[kompozitore]] dhe [[aktore]] kanadeze e cila jeton në [[Toronto]] ajo ka shitur më shumë se 18 milion albume në tër botën. Furtado u bë e njohur në vitin 2000 kur ajo realizoi albumin "Whoa, Nelly!". Në këtë album gjendej kënga "I'm Like a Bird", këngë e cila fitoi çmimin [[Grammy]]. Në vitin 2003 ajo realizoj albumin e saj të dytë "Folklore". Karrierën e ndaloi pakëz kur u bë nënë, mirëpo u rikthye në vitin {{M|2006}} me realizimin e albumit "Loose", i cili me 8,1 milion [[CD]] të shitura është albumi i saj më i suksesshëm.Në shtatorë 2009 bëhet realizimi i albumit të saj të katërt "Mi Plan", i cili është albumi i saj i parë në gjuhen spanjolle.
 
==Diskografia==
25

edits