Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Shah-Boksi"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: hu:Sakkboksz)
No edit summary
{{pp-semi-protected|small=yes}}
[[Skeda:Schachboxen1.jpg|thumb|Një ndeshje Shah-Boksi në Berlin, 2008|200px]]
'''Shah-Boksi''' është një [[sport]] hibrid i cili kombinon [[boks]]in dhe [[shahu]]n në raunde të veçanta. Sporti filloi kur artisti [[Holanda|Holandez]] [[Iepe Rubingh]], i frymëzuar nga pamjet imagjinare të artistit dhe filmbërësit [[Francez]] [[Enki Bilal]], organizoi disa periudha të shkurtra të këtij sporti. Fama e Shah-Boksit po rritet mbarëkombëtarisht dhe madje është krijuar dhe një shoqatë e Shah-Boksit. Pjesëmarrësit duhet të jenë boksierë të aftë dhe shahistë të zotë sepse ndeshja mund të përcaktohet nga të dyja këto disiplina.
 
Ideja kryesore e Shah-Boksit është të kombinojë sportin #1 mendor dhe sportin #1 fizik në sport hibrid që kërkon maksimumin nga lojtarët-mendërisht dhe fizikisht.
 
== Struktura dhe rregullat ==
Një ndeshje konsiston deri në 11 raunde alternative [[shahu]] dhe [[boks]]i. Ndeshja fillon me një raund [[shahu]] prej 4 minutash. Më pas ky raund ndiqet nga një raund [[boks]]i prej 3 minutash dhe më pas alternimi vazhdon deri në fundin e ndeshjes, për gjithsej 6 raunde [[shahu|shah]] dhe 5 raunde [[boks]]. Ka një pausëpauzë 1 minutëshe ndërmjet raundeve. Këtu përdoret shahu i shpejtë, një formë gjatë së cilës çdo lojtar ka një kohë prej 12 minutash për të gjithë ndeshjen.
 
Pjesëmarrësit mund të fitojnë me [[knockout]], me anë të [[shah-mat]], nga vendimi i gjyqtarëve, ose nëse 12 minutat e kohës së kundërshtarit mbarojnë. Nëse një pjesëmarrës nuk ndërmerr një lëvizje gjatë raundit të [[shahu]]t, ai duhet të lëvizë brenda 10 sekondave pasi i jepet një paralajmërim. Paralajmërimet e përsëritura mund të çojnë në shkualifikim. Lojtarët mbulojnë veshët me [[kufje]] në mënyrë që të mos dëgjojnë ndonjë ndihmë nga publiku.