Jump to content

Sport Çek

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

 

Sportchek International 2000 Ltd.
Emri tregtar
Sport Chek
LlojiSubsidiary
Zyrat qendroreCalgary, Alberta,
Canada
Zona e shërbimit
Canada
Njerëzit kyç
Stephen Brinkley (president)
PrindiCanadian Tire
Faqja e internetitwww.sportchek.ca
Një dyqan Sport Chek në Qendrën Tregtare Promenade, Thornhill, Ontario me një shenjë shumë të rrallë, pa çek të kuq. Kjo tani është mbyllur dhe zëvendësuar nga Designer Row Express

Sport Chek është shitësi më i madh kanadez i veshjeve sportive dhe pajisjeve sportive, me 191 dyqane në të gjithë Kanadanë që nga viti 2020. Është i vetmi shitës kombëtar i mallrave sportive me pakicë në Kanada, megjithëse mungon në Territoret Veriperëndimore dhe Nunavut, ndërsa Quebec dhe Yukon shërbehen nga marka e saj motra Sports Experts . Kompania e saj mëmë, FGL Sports, zotëron gjithashtu mbi një duzinë markash sportive.

Në vitin 2011, Canadian Tyre bleu kompaninë mëmë të Sport Chek, FGL Sports (atëherë e njohur si Forzani), për 771 milionë dollarë, dhe që atëherë ka nisur një ristrukturim të markës në shkallë të gjerë.

Dyqanet e reja Sport Chek me ekrane OLED Samsung, tableta dhe teknologji të lartë u hapën në West Edmonton Mall në 2014, Square One dhe Yorkdale në 2015, dhe një flamurtar SportChek/Atmosphere u hap në Sherway Gardens në GTA në korrik 2016. [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "SaltWire | Prince Edward Island". www.saltwire.com (në anglisht). Marrë më 2024-02-01.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Sport Çek – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale