Jump to content

Stadioni Blagoj Istatov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stadioni Mlladost
Pamje nga lart
VendndodhjaStrumicë, Maqedoni
Kapaciteti9.200
Hapur1950
Përdoruesit
KF Belasica
Akademija Pandev
KF Tiverija

Stadiumi Mladost është një stadium futbolli në Strumicë, Republika e Maqedonisë. Me rindërtimin e fundit në 2017, stadiumi ka një kapacitet prej 9,200 ulëse dhe është një fushë e klasës së tretë në përputhje me standardet e UEFA-s. Ai plotëson kushtet për një konkurrencë të rangut të lartë dhe është stadiumi i dytë i tillë në vend, pas Arenës së Filipit IIShkup. Kjo është shtëpia kryesore e KF Belasica dhe KF Tiverija.

Stadiumi u ndërtua në vitin 1950 me kapacitet origjinal prej 6,000.

Në vitin 2005, Joseph S. Blatter zbuloi një pllakë për të përkujtuar rastin në stadiumin Mlladost në Strumicë. Projekti i Objektit të Strumicës u miratua për të financuar përmirësimin e qendrës teknike dhe të stadiumit. Sot objekti krenohet me disa fusha moderne të trajnimit, ndriçim modern, dhoma të veshjes moderne dhe sallë moderne të konferencave nëntokësore në tribunën e re për ndërtimin e stadiumit Mladost. FIFA dhe UEFA i dhanë stadiumin Mladost dritën e gjelbër për ndeshjet ndërkombëtare në vitin 2004.[1][2]

Në shtator të vitit 2015, në stadium u zhvillua ndeshja nën reflektorët midis FK Belasica dhe Akademija Pandev përballë 5,000 spektatorëve.[3]

Në vitin 2017 stadiumi u rindërtua, rindërtimi përfshinte dy shtresa të reja të mbuluara Lindore dhe Perëndimore me një kapacitet prej 1,200 zonave të reja të shtrimit dhe një ndryshim i plotë i dy vendeve të tjera qëndron në jug dhe veri. Platformat e reja televizive për një transmetim të plotë të një ndeshje kualifikimi në përputhje me kërkesat e UEFA.New panel të panelit të udhëhequr, dhe përmirësoi reflectoret dhe ndriçimin.

  1. ^ "Blatter opens soccer stadium in Macedonia" Arkivuar 26 janar 2013 tek Archive.today.
  2. ^ "FIFA President Joseph S. Blatter kicks the ball at the opening ceremony in Strumica".
  3. ^ "Струмичкото градско дерби од Третата лига под рефлектори и пред 5.000 гледачи!" Arkivuar 13 maj 2016 tek Wayback Machine (në Maqedonisht). Ekipa.mk.