Stadioni Mlladost, Strumica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stadioni Mlladost
Стадион Младост Струмица.jpg
Pamje nga lart
Vendndodhja Strumicë, Maqedoni
Kapaciteti 9.200
Hapur 1950
Përdoruesit
KF Belasica
Akademija Pandev
KF Tiverija

Stadiumi Mladost është një stadium futbolli në Strumicë, Republika e Maqedonisë. Me rindërtimin e fundit në 2017, stadiumi ka një kapacitet prej 9,200 ulëse dhe është një fushë e klasës së tretë në përputhje me standardet e UEFA-s. Ai plotëson kushtet për një konkurrencë të rangut të lartë dhe është stadiumi i dytë i tillë në vend, pas Arenës së Filipit IIShkup. Kjo është shtëpia kryesore e KF Belasica dhe KF Tiverija.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi u ndërtua në vitin 1950 me kapacitet origjinal prej 6,000.

Në vitin 2005, Joseph S. Blatter zbuloi një pllakë për të përkujtuar rastin në stadiumin Mlladost në Strumicë. Projekti i Objektit të Strumicës u miratua për të financuar përmirësimin e qendrës teknike dhe të stadiumit. Sot objekti krenohet me disa fusha moderne të trajnimit, ndriçim modern, dhoma të veshjes moderne dhe sallë moderne të konferencave nëntokësore në tribunën e re për ndërtimin e stadiumit Mladost. FIFA dhe UEFA i dhanë stadiumin Mladost dritën e gjelbër për ndeshjet ndërkombëtare në vitin 2004.[1][2]

Në shtator të vitit 2015, në stadium u zhvillua ndeshja nën reflektorët midis FK Belasica dhe Akademija Pandev përballë 5,000 spektatorëve.[3]

Në vitin 2017 stadiumi u rindërtua, rindërtimi përfshinte dy shtresa të reja të mbuluara Lindore dhe Perëndimore me një kapacitet prej 1,200 zonave të reja të shtrimit dhe një ndryshim i plotë i dy vendeve të tjera qëndron në jug dhe veri. Platformat e reja televizive për një transmetim të plotë të një ndeshje kualifikimi në përputhje me kërkesat e UEFA.New panel të panelit të udhëhequr, dhe përmirësoi reflectoret dhe ndriçimin.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Blatter opens soccer stadium in Macedonia" Arkivuar 26 janar 2013 tek Archive.today.
  2. ^ "FIFA President Joseph S. Blatter kicks the ball at the opening ceremony in Strumica".
  3. ^ "Струмичкото градско дерби од Третата лига под рефлектори и пред 5.000 гледачи!" Arkivuar 13 maj 2016 tek Wayback Machine (në Maqedonisht). Ekipa.mk.