Stampa:KUTIAArgjentina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo është kutiza për artikulli Argjentina
Republika Argjentine
República Argentina (spanjisht)
Flag of Argentina.svg Coat of arms of Argentina.svg
Flamuri i Argjentinës Stema e Argjentinës
Argentina orthographic.svg
Vendndodhja e Argjentinës   (e gjelbër e errët dhe territoret e pretenduara e gjelbër e hapur)
Moto Kombëtare "En unión y libertad" (Në bashkim dhe liri)
Himni Kombëtar "Himno Nacional Argentino" (Himni Kombëtar Argjentina)
Kryeqyteti Buenos Aires gjithashtu qyteti më i madh
Gjuha zyrtare Spanjisht
Pavarësia 9 korrik 1816
Anëtarësimi në OKB 24 tetor 1945
Forma e qeverisjes Republikë federale presidenciale
President Mauricio Macri
Nënpresident Gabriela Michetti
Monedha Peso (ARS)
Zona kohore UTC-3
Prefiksi telefonik +54
Kodi i internetit .ar
Kodi ISO 3166-1 AR
[krijo] Documentation icon Dokumentacioni i stampës