Steam (shërbimi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Steam është një shërbim i shpërndarjes dixhitale të lojërave video nga Valve. Ajo u lançua si një klient i pavarur i softuerit në Shtator 2003 si një mënyrë për Valve të sigurojë azhurnime automatike për lojërat e tyre, dhe u zgjerua për të përfshirë lojëra nga botuesit e palëve të treta. Avulli gjithashtu është zgjeruar në një dyqan dixhital online me bazë në internet dhe celular. Steam ofron menaxhimin e të drejtave dixhitale (DRM), pritjen e serverëve, transmetimin e videove dhe shërbimet e rrjeteve sociale. Ai gjithashtu i siguron përdoruesit instalimin dhe azhurnimin automatik të lojërave, dhe veçoritë e komunitetit, si listat e miqve dhe grupet, ruajtjen e cloud, dhe funksionimin e zërit dhe bisedës në lojë.

Softueri siguron një ndërfaqe programimi të aplikimit lirisht të disponueshëm (API) të quajtur Steamworks, të cilin zhvilluesit mund ta përdorin për të integruar shumë prej funksioneve të Steam në produktet e tyre, duke përfshirë arritjet në lojë, mikrotransaksionet dhe mbështetjen për përmbajtjen e krijuar nga përdoruesi përmes Steam Workshop. Megjithëse fillimisht u krijuan për t’u përdorur në sistemet operative të Microsoft Windows, versionet për macOS dhe Linux u lëshuan më vonë. Aplikacionet celulare u lëshuan gjithashtu për iOS, Android dhe Windows Phone në vitet 2010. Platforma gjithashtu ofron një përzgjedhje të vogël të përmbajtjeve të tjera, duke përfshirë softuerin e dizajnit, harduerin, fonogramet e lojës, anime dhe filma.

Platforma Steam është platforma më e madhe e shpërndarjes dixhitale për lojërat e PC, duke mbajtur rreth 75% të hapësirës së tregut në vitin 2013.[1] Deri në vitin 2017, përdoruesit që blenë lojëra përmes Steam arritën afërsisht 4,3 miliardë dollarë amerikanë, që përfaqëson të paktën 18% të shitjeve globale të lojërave PC.[2] Deri në vitin 2019, shërbimi kishte mbi 34,000 lojëra me mbi 95 milion përdorues aktivë mujorë. Suksesi i Steam ka çuar në zhvillimin e një linje mikrokoleve të makinës së avullit, të cilat përfshijnë sistemin operativ SteamOS dhe kontrolluesit e avullit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Edwards, Cliff (4 nëntor 2013). "Valve Lines Up Console Partners in Challenge to Microsoft, Sony". Bloomberg. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2014. Marrë më 5 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bailey, Dustin (22 mars 2018). "With $4.3 billion in sales, 2017 was Steam's biggest year yet". PCGamesN. Marrë më 22 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)