Stephen Paddock

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stephen Craig Paddock (9 prill 1953 – 1 tetor 2017)[1] ishte vrasës amerikan, i cili kreu vrasje masive në Las Vegas Strip, Nevada. Më 2 tetor 2017, ai gjuajti me armë zjarri në një festival të muzikës country në Las Vegas Strip duke vrarë 59 persona. Paddock jetonte në Mesquite, Nevada.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paddock lindi në Iowa..[2] Ai u rrit në Sun Valley, Los Angeles, si një nga tre djemtë e Benjamin Hoskins Paddock, një grabitës i dënuar i bankës që u arratis nga burgu në vitin 1969, kur Stephen ishte 15 vjeç.[3] Sipas të dhënave të gjykatës, Paddock u martua dhe divorcua dy herë; e para herë më 1977-1979 dhe e dyta herë më 1985-1990.[4] Në vitin 1985-1988, ai punoi si "auditor i brendshëm" për Lockheed Martin. Në 2016 ai u zhvendos në 2,400 milje në perëndim në të gjithë vendin me ndihmën e vëllait të tij Eric, në një shtëpi të ndodhur në një lagje pensionistësh, në Mesquite, Nevada, rreth 80 milje në verilindje të Las Vegasit.

Të shtënat në Las Vegas Strip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paddock mori një dhomë me qera në Gjirin Mandalay të enjten, më 28 shtator, tre ditë para masakrës. Policia gjeti 23 pushkë dhe një pistoletë brenda dhomës së tij,[5][6] duke përfshirë armë të AR-15 dhe AK-47 dhe një sasi të madhe të municioneve. Dy nga pushkët ishin ngritur mbi trekëmbësh dhe ishin të pajisur me pamje teleskopike.[7][8] Sipas instruktorit të armëve të zjarrit Massad Ayoob, regjistrimet audio të sulmit treguan se autori i krimit ndoshta përdorte një pajisje zjarri me përplasje.[9] Sipas policisë, Paddock veproi vetëm dhe motivi i tij është i panjohur.[10][11][12][13] Ai u gjet i vdekur në dhomën e tij në katin e 32-të të Gjirit të Mandalay. Publiku është kërkuar nga policia të raportojë personat e zhdukur që besohet të jenë të lidhur me të shtënat.[14]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Maglio, Tony (2 tetor 2017). "Stephen Paddock: What we know about Las Vegas mass shooter". TheWrap. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2018. Marrë më 3 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Las Vegas shooter lived in Tucson as young boy, brother says". Arizona Daily Star. 3 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Shelbourne, Mallory (2 tetor 2017). "Las Vegas suspect's father was bank robber on FBI Most Wanted list". The Hill. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Grinberg, Emanuella (2 tetor 2017). "Nothing stood out about Stephen Paddock before Las Vegas shooting, people who knew him say". CNN. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Las Vegas Shooting Live Updates: Multiple Weapons Found in Gunman's Hotel Room". The New York Times. 2 tetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Las Vegas shooting: At least 58 , 515 hurt in Mandalay Bay shooting". CBS. 2 tetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2017. Marrë më 3 tetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Palazzolo, Joe; Elinson, Zusha (2 tetor 2017). "Las Vegas Suspect Likely Used Automatic Rifle in Massacre". The Wall Street Journal. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Delreal, Jose; Bromwich, Jonah (2 tetor 2017). "Stephen Paddock, Las Vegas Gunman, Was a Gambler Who Drew Little Attention". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Beckett, Lois (2 tetor 2017). "Las Vegas gunman may have used special device to fire faster, expert says". The Guardian. Marrë më 3 tetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "What we know about Las Vegas shooter Stephen Paddock". News.com.au. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Yan, Holly; Victor, Philip; Cullinane, Susannah (2 tetor 2017). "Weapons cache found at Las Vegas shooter's home". CNN. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Mitchell, Robert; Chu, Henry (2 tetor 2017). "Suspect Named in Las Vegas Shooting, Motive Still Unclear". Variety. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Stephen Paddock: What we know about Las Vegas shooting suspect". Fox News Channel. 2 tetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Adams, Char (2 tetor 2017), "Jason Aldean Ran from Stage When Las Vegas Gunman Opened Fire: 'Tonight Has Been Beyond Horrific'", People {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)