Jump to content

Stone Cold Steve Austin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stone Cold Steve Austin (emri i tij i lindjës:Steve James Anderson) ka lindur më 18 dhjetor 1964[1] është një mundës profesionist,tashmë ka dalë në pension,aktor,producent dhe regjizor. Ai është shumë i njohur me pseudonimin e ringut "Stone Cold" ose "Stone Cold Steve Austin".Ai është nje nga mundësit më të njohur dhe ylli me i madh në Federaten Boterore te Mundjes që ne anglisht (World Wresling Federation ose shkurt WWE) nge kategorit e renda si World Wrestling Championship (WCW) dhe Extreme World Championship (ECW).

Stone Cold Steve Austin
U lind në (1964-12-18) 18 dhjetor 1964 (59 vjeç)
KombësiaAmerikan
Gjatësia1.88 cm (1 in)
TitulliStone Cold ne vitin 2010
Faqja në rrjetBrokenSkullRanch.com

Popullariteti i tij ne Amerikë dhe ne WWE u rrite ne fund te viteve 90' ku pati nje bum ekonomik ne WWE ai kete popullaritet e fitone duke sharë dhe fyer e tallur shefin dhe presidentin e Federates (WWE) Vince McMahon po ashtu ai fitoi popullaritet shume te madhe si nje djale i poshter,konsumues ekstrem i birres dhe alkoholit ndrsa me vone edhe ish menagjeri i ekzekutivi te WWE-se Jimm Ross ka deklaruar se Austin eshte mundesi me fitim prures i kompanise WWE duke sjellur fitme marramendese ai tha se Austin eshte ylli me i madhe ne WWE kur ne vitin 1999/2000 pati nje rritje dhe nje bum ekonomik te Federates WWE edhe bosi i korporates se WWE Vince McMahon ka deklurar se Austin kishte tejkaluar popullaritetin e shume mundesve veteran si Hulk Hogan,Ric Flair,Triple H,John Cena,CM Punk[3] etj... Austin ka zhvilluar 21 kampionate gjate karieres se tij ne mundje dhe 6 here eshte kampion ne WWF Champion ne kategorin super te rende dhe eshte fitues dhe disa tijtujve dhe truneve si ne vitin 1996 u fitoi titullin e mbretit te ringut dhe 5 here fitoi Triple Crown Champion dhe ne vitet 1997,1998,2001 fitoi Royal Rumble dhe duke u shpallur me miri. Por ne vitin 2003 per shkak te promblemeve shendetsore pasi kishte lendime te shumta ne gjurin e tij dhe ne qafe dhe nje sulmi ne zemer ai u largua nga WWE dhe pensinua por ne vitin 2004 emrohet menagjer i pergjithshem dhe Sherrif i Raw' ai pashtu shfrytezoi paraqitjet e rastit here pas here ne vitin 2009 ai hyri ne WWE Hall of Fame.

Fëmijeria dhe edukimi i hershëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Austin ka lindur më 18 dhjetor të vitit 1964[4]VictoriaTeksasit, Babai i tij la familjen keshtu qe nena e tij Beverly u rimartua me Ken Williams i cili e adoptoi Stivin dhe ai morri mbiemrin e njerkut te tij dhe ligjerisht u quajt Steve James Anderson ai kaloi shumicem e femijerise ne qytetin tjeter Edna,Teksas.[5] ku perfundoi shkollen fillore dhe diplomua ne vitin 1983 nga shkolla mesme Edna High School ai po ashtu ushtronte futboll amerikan ne kolegjin Wharton County Junior College ku morri nje burse futbolli per studime dhe me vone ai morri nje burse te pasur nga University of North Texas (Universiteti i Teksasit te Veriut)[6]. Stone Cold ka tre vellezer Scott,Kevin dhe Jeff dhe 1 moter Jennifer.

Kariera si mundes profesionist

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera e hershme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Austin morri vendim per tu bere mundes duke ju bashkuar shkolles se mundjes Dallas Sportatorium qe udhehiqej nga Chris Adams i cili ishte nje mundes profesionist dhe luftonte World Class Championship,Austin filloi te trahnohej nga Adams i cili ne fillim i mesoi disa levizje teknike dhe qendureshmerin fizike po ashtu ai morri mesime edhe nga nje arbiter me emrin Tony Falk dhe ne vitin 1989 doli para televizionit dhe ate para publikut e prezantoi Tony Falk dhe mesuesi i tij Chris Adams Austin debutoi kundra Frogman LeBlanc te cilin e mposti ne Word Class Wreslers dhe fitoi nje page prej 40 dollarsh per ore.[5]

Ne vitin 1990,United States Wrestling Association (1990)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ne fillim u rexhistrua ne emrin e tij te vertet Steve Williams dhe i u bashkua United States Wrestling Association (1990) por me vone nga ai u emrua nga menagjeri Dutch Mantell me emrin Steve Austin Ai me vone u kthye ne Dallas dhe ndrroi menagjerin menagjeri i tij i ri ishte Paul Bearer dhe hyri ne armiqesi me ish trajnuesin e tij Chris Adams per asrsye se ai pati nje lidhje me gruan e tij ne ate kohe Jeannie Adams qe me vone u be gruaja e tij dhe cila e shoqente neper duele dhe Austin i referohej asaj si Mahnitese dhe qe me vone pasi ne WCW. Dutch Mantell e emroi Steve Austin spse Steve Williams kishte emer edhe mundesi prefsionist tjeter ''Dr.Death'' Steve Williams.

World Championship Wrestling (1991–1995)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Extreme Championship Wrestling (1995)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera ne WWE (1995-2003)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Ring Master (Mjeshtri i Ringut) 1995

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Austin 3:16 (1996-1997)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

WWF Kampion dhe amiqesia me Vince McMahon (1997-1999

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Operimet dhe rikthimi (1999-2000)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aleanca me Mr.McMahone dhe The Power Trip (2001)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Invasion (2001–2002)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Largimi i papritur (2003)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meçi i fundit (2003)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Menagjer i pergjithshem 2003-2004

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paraqitjet e Rastit dhe WWE Hall of Fame (2005-prezent)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera ne Televizion dhe video lojra

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serialet televizive

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titujt dhe çmimet ne WWE

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ http://www.wwe.com/f/404-not-found.html
  2. ^ http://www.imdb.com/name/nm0042524/
  3. ^ http://www.wrestlinginc.com/wi/news/2014/0106/568964/jim-ross-qa-who-bigger-austin-or-hogan/
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2014. Marrë më 12 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ a b "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2016. Marrë më 12 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ http://www.imdb.com/name/nm0042524/bio

Lidhje te jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]