Sulo Hadëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sulo Hadëri
Lindi më 1957
Vendlindja Tepelenë, Shqipëri
Shkolla e kryer Fakulteti i Ekonomisë, Universiteti i Tiranës
Profesioni profesor, ekonomist

Sulo Hadëri (lindur më 1957) është ekonomist dhe profesor nga Shqipëria. Hadëri lindi më 1957 në Tepelenë, ku edhe mbaroi shkollën e mesme. Më pas ndoqi studimet dhe diplomoj në Fakultetin e EkonomisëUniversitetin e Tiranës. Ai është anëtar i Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë nga viti 1999 dhe anëtar i shoqatës të ekonomistëve amerikanë nga viti 1995 [1]

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Sigurimet shoqërore në tranzicion (1999), monografi
  • Hyrje në Ekonomi I,II (bashkautor, 2000), tekst shkollor
  • Ekonomia monetare (2004), tekst shkollor

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hana, Lulzim (2008). Lafe, Emil (red.). Fjalor enciklopedik shqiptar, Vëllimi i dytë: H-M (bot. Botimi i ri)). Tiranë: Akademia e Shkencave e Shqipërisë. f. 873. ISBN 978-99956-10-28-9.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]