Jump to content

Svetozar Gligorić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Svetozar Gligorić
Gligorić më 1966
Emri i plotë{{{emri_lindjes}}}
ShtetiJugosllavia Jugosllavia
Lindi më2 shkurt 1923
Beograd, Mbretëria e Serbëve, Kroatëve dhe Sllovenëve
Vdiq më14 gusht 2012 (89 vjet)
Beograd, Serbi
TitulliMjeshtër i madh (1951)
Vlerësimi më i lartë2600 (korrik 1971)

Svetozar Gligorić (Cirilik serb: Светозар Глигорић; 2 shkurt 1923 - 14 gusht 2012) ishte një mjeshtër i madh shahu dhe muzikant serb dhe jugosllav. Ai fitoi kampionatin e Jugosllavisë një rekord dymbëdhjetë herë, dhe konsiderohet si lojtari më i mirë ndonjëherë nga Serbia. Në vitin 1958 u shpall sportisti më i mirë i Jugosllavisë.

Në vitet 1950 dhe 1960, Gligorić ishte një nga lojtarët më të mirë në botë. Ai ishte gjithashtu ndër lojtarët më të njohur në botë, për shkak të orarit të tij të turneut të globit dhe një personaliteti veçanërisht tërheqës, të pasqyruar në titullin e autobiografisë së tij, Unë Luaj Kundër Figurave (d.m.th., pa armiqësi ndaj kundërshtarit, dhe jo ndryshe ndaj lojtarëve të ndryshëm për arsye "psikologjike"; duke luajtur "bordin dhe jo njeriun").

Gligorić lindi në Beograd në një familje të varfër. Sipas kujtimeve të tij, ekspozimi i tij i parë ndaj shahut ishte kur një fëmijë i vogël shikonte klientët duke luajtur në një lokal lagjeje. Ai filloi të luante në moshën njëmbëdhjetë vjeç, kur u mësua nga një konvikt i marrë nga nëna e tij (babai i tij kishte vdekur në këtë kohë). Duke mos pasur një set shahu, ai e bëri një për vete duke gdhendur figura nga tapa nga shishet e verës – një histori paralele me vitet e formimit të bashkëkohësit të tij, mjeshtrit të njohur estonez Paul Keres.

Gligorić ishte një student i mirë gjatë rinisë së tij, me suksese akademike dhe atletike që e çuan në mënyrë të famshme që ai të ftohej të përfaqësonte shkollën e tij në një festë për ditëlindjen e Princit Pjetër, i cili më vonë u bë Mbreti Pjetri II i Jugosllavisë. Më vonë, ai i tregoi Mjeshtrit Ndërkombëtar David Levy (i cili përshkroi karrierën e tij në shah në The Chess of Gligoric) shqetësimin e tij për pjesëmarrjen në këtë ngjarje gala i veshur me veshje të dobëta që rrjedhin nga gjendja e varfër e familjes së tij. Suksesi i tij i parë në turne erdhi në vitin 1938 kur fitoi kampionatin e Klubit të Shahut të Beogradit; megjithatë, Lufta e Dytë Botërore e ndërpreu përparimin e tij në shah për njëfarë kohe. Gjatë luftës, Gligorić ishte pjesëtar i njësisë partizane. Një takim i rastësishëm me një oficer partizan që luante shah çoi në largimin e tij nga lufta.

Pas Luftës së Dytë Botërore, Gligorić punoi për disa vite si gazetar dhe organizator i turneve të shahut. Ai vazhdoi të përparonte si lojtar dhe iu dha titulli Mjeshtër Ndërkombëtar (IM) në 1950 dhe titulli Mjeshtër i Madh (GM) në vitin 1951, duke bërë përfundimisht kalimin në profesionist të shahut me kohë të plotë. Ai vazhdoi lojën aktive në turne deri në të gjashtëdhjetat e tij.

Më 14 gusht 2012, Svetozar Gligorić vdiq nga një goditje në tru në moshën 89-vjeçare në Beograd.[1][2]

Karriera e shahut

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Gligorić në Oberhausen 1961

Gligorić ishte një nga lojtarët më të suksesshëm të turneut të mesit të shekullit të 20-të, me një numër fitoresh në turne në meritë të tij, por ishte më pak i suksesshëm në garën për Kampionatin Botëror të Shahut. Ai ishte kampion jugosllav në vitet 1947 (përbashkët), 1948 (përbashkët), 1949, 1950, 1956, 1957, 1958 (përbashkët), 1959, 1960, 1962, 1965 dhe 1971.

Ai përfaqësoi Jugosllavinë e tij të lindjes me sukses të madh në pesëmbëdhjetë Olimpiada të Shahut nga viti 1950 deri në vitin 1982 (trembëdhjetë herë në tabelën e parë), duke luajtur 223 lojëra (+88−26=109). Në olimpiadën e parë të pasluftës, në tokën vendase në Dubrovnik 1950, Gligorić luajti në bordin e parë dhe udhëhoqi Jugosllavinë drejt një rezultati historik, medaljen e artë ekipore. Skuadra jugosllave ishte zakonisht e dyta ose e treta në botë gjatë viteve 1950.

Lista e tij e vendeve të para në garat ndërkombëtare të shahut është një nga më të gjatat dhe përfshin ngjarje të tilla si Mar del Plata 1950, Stokholm 1954, Beograd 1964, Manila 1968, Lone Pine 1972 dhe 1979, etj. Ai ishte një konkurrent i rregullt në seri e turneve të shkëlqyera të mbajtura në Hastings, me fitore (ose barazime për të parët) në 1951–52, 1956–57, 1959–60, 1960–61 dhe 1962–63. Pesë fitoret e tij dhe fitoret e përbashkëta në Hastings mbeten një rekord për këtë ngjarje.

Rekordi i tij në garat kualifikuese të kampionatit botëror ishte i përzier. Ka qenë konkurrent i rregullt në garat zonal dhe interzonal me disa suksese p.sh. zonal fiton në 1951, 1960 (të përbashkët), 1963, 1966 dhe 1969 (të përbashkët) dhe përfundon në Interzonals të 1952, 1958 dhe 1967 mjaftueshëm lart për ta kualifikuar atë për eventet përfundimtare të kandidatëve vitet në vijim. Megjithatë, ai nuk ishte aq i suksesshëm në asnjë nga ngjarjet e Kandidatëve, me rezultate mediokër në Turneun e Kandidatëve të vitit 1953 dhe 1959 dhe një humbje në ndeshje me Mikhail Tal në serinë e ndeshjeve të Kandidatëve të vitit 1968.

Rezultatet gjatë gjithë jetës kundër kampionëve të botës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gligorić kishte rekordin e mëposhtëm kundër kampionëve të botës me të cilët luajti: Max Euwe +2−0=5, Mikhail Botvinnik +2−2=6, Vasily Smyslov +6−8=28, Tigran Petrosian +8−11=19, Mikhail Tal +2−10=22, Boris Spassky +0−6=16, Bobby Fischer +4−6=8, Anatoly Karpov +0−4=6 dhe Garry Kasparov +0−3=0.

Lojëra të shquara

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
hgfedcba
1
g1 white king
f1 white rook
d1 white queen
c1 white bishop
a1 white rook
h2 white pawn
f2 white pawn
d2 white knight
g3 white pawn
f3 white bishop
c3 white knight
f4 black knight
c4 white pawn
b4 white pawn
a4 white pawn
g5 black pawn
f5 black knight
e5 black pawn
d5 white pawn
d6 black pawn
h7 black pawn
g7 black bishop
c7 black pawn
b7 black pawn
a7 black pawn
g8 black king
f8 black rook
d8 black queen
c8 black bishop
a8 black rook
1
22
33
44
55
66
77
88
hgfedcba
Pozicioni pas 14.g3

Një nga lojërat më të famshme të Gligorić ishte kjo fitore kundër ish-kampionit të botës Tigran Petrosian në "Turneun e Paqes" të madh të mbajtur në Zagreb në vitin 1970. Ajo tregon virtuozitetin e Gligorić në anën e zezë të Indianit të Mbretit dhe gatishmërinë e tij për të luajtur për një sulm sakrifikues kundër një prej mbrojtësve më të mëdhenj të historisë. Zagrebi 1970 ishte një tjetër sukses i turneut Gligorić, pasi ai u barazua në vendin e dytë (me Petrosian dhe të tjerë) pas Fischer, në fillimin e turneut dhe fitoreve të ndeshjeve të këtij të fundit 1970–71.

Petrosian vs. Gligorić, Zagreb 1970; Mbrojtja Indiane e Mbretit, Variacioni Klasik (ECO E97)
1.c4 g6 2.Nf3 Bg7 3.d4 Nf6 4.Nc3 0-0 5.e4 d6 6.Be2 e5 7.0-0 Nc6 8.d5 Ne7 9.b4 Nh5 10.Nd2 Nf4 11.a4 f5 12.Bf3 g5 13.exf5 Nxf5 14.g3 (diagram) Nd4 15.gxf4 Nxf3+ 16.Qxf3 g4 17.Qh1 exf4 18.Bb2 Bf5 19.Rfe1 f3 20.Nde4 Qh4 21.h3 Be5 22.Re3 gxh3 23.Qxf3 Bg4 24.Qh1 h2+ 25.Kg2 Qh5 26.Nd2 Bd4 27.Qe1 Rae8 28.Nce4 Bxb2 29.Rg3 Be5 30.R1a3 Kh8 31.Kh1 Rg8 32.Qf1 Bxg3 33.Rxg3 Rxe4 Stampa:ChessAN[3]

Në të vërtetë, Gligorić ishte personi i parë që i shkaktoi një humbje Petrosianit (në Kupën e Parë Piatigorsky në vitin 1963) pasi ai fitoi titullin e botës nga Mikhail Botvinnik në vitin 1963.[4]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]