Jump to content

Sylvanus Olympio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sylvanus Olympio me ministrin Bavarez Hans Ehard në 1961.

Sylvanus Olympio Epiphan (shtator 1902-13 janar 1963) ishte një politikan togolez dhe presidenti i parë i Togos.

Olimpio ishte kryeministri i Togos në vitet 1958-1961. Me pavarësinë e Togos, në vitin 1960, u zgjodh president, duke mundur kundërshtarin e tij direktNicolas Grunitzky. Pas fitores ai burgosi, internoi e persekutoi disa nga kundërshtarët e tij politikë. Të gjitha partitë e tjera u ndaluan.

Politika e presidentit Olympio ishte hapur pro-perëndimore. Ai ruajti marrëdhënie të mira edhe me shtetet e tjera afrikane, me përjashtim të Ganës, të udhëhequr nga Kwame Nkrumah.

Në vitin 1963, qeveria e Olimpio s u rrëzua në një grusht shteti të organizuar nga një veteran i koloniale franceze Eyadema Gnassingbé. Olimpio u vra, dhe Eyadema u deklaroi se ai i kishte dhënë goditjen vendimtare. Në përgjithësi, popullata e Togos nuk tregoi armiqësi ndaj kryengritësve ushtarake.

Olympio Gilchrist, i biri i Sylvanus, tani është udhëheqës kryesore i opozitës.