Tülay Adalı

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tülay Adalı është një profesoreshë e dalluar e Universitetit të Shkencave Kompjuterike dhe Inxhinierisë Elektrike në Universitetin e Maryland, Qarku Baltimore, fushat kërkimore të së cilës përfshijnë përpunimin e sinjalit, mësimin e makinerive dhe shkrirjen e të dhënave.[1]

Me Simon Haykin, ajo është autore i librit Adaptive Signal Processing: Next Generation Solutions (Wiley, 2010), dhe me Eric Moreau ajo është autore e Identifikimit të verbër dhe Ndarjes së Sinjaleve me vlera komplekse (Wiley, 2013).

Në vitin 2008 ajo u bë anëtare e Institutit Amerikan për Inxhinierinë Mjekësore dhe Biologjike "për kërkime të jashtëzakonshme, mentorim dhe udhëheqje në fushën e imazheve biomjekësore dhe përpunimit të sinjalit", [2] dhe në 2009 ajo u bë anëtare e Institutit të Inxhinierisë elektrike dhe elektronike "Për kontributet në përpunimin e sinjalit statistikor jo linear dhe me vlera komplekse". [3] Ajo ishte një Lektore e nderuar e Shoqërisë së Përpunimit të Sinjalit të IEEE për 2012–2013, dhe është emëruar Fulbright Scholar për 2015. [4]

Ajo është turke dhe motra e shkencëtares së kompjuterave Sibel Adalı .

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Faculty profile, UMBC, retrieved 2015-06-14.
  2. ^ Tulay Adali, Ph.D., AIMBE College of Fellows Class of 2008, retrieved 2015-06-15.
  3. ^ Society members named to Fellow grade Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine, IEEE Communications Society, 2009, retrieved 2015-06-15.
  4. ^ Tulay Adali[lidhje e vdekur], Fulbright Scholar program, retrieved 2015-06-15.